Balkon çiçekleri çeşitleri ve balkon için ideal diğer bitkiler

Balkon çiçekleri için en ideal olanlar, yetiştirmesi kolay olan ve güzel açan çiçeklerdir. Bu özelliklere sahip çiçekleri balkonunuzda kutu, sarkan sepet veya saksı veya container içerisinde zorluk olmadan yetiştirebilirsiniz. Ancak, burada düşünülmesi gereken pek çok nokta vardır. Tüm bitkiler farklı balkon konumları için aynı ölçüde uygun değildir. Güneşi tercih eden ve kısmen gölge isteyen balkon bitkileri birbirinden ayrılmalıdır. Balkonunuz için doğru bitkileri nasıl seçeceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Aşağıda örnekleri yer alan balkon çiçekleri güzel çiçekler açan ve balkon gibi küçük ortamlar için ideal olan seçimlerdir. Bu çiçek çeşitleri arasından hoşuna gidenleri seçerek istediğinizi balkonunuzda yetiştirebilirsiniz.

Petunya

Çiçeklerle uğraşan ve seven insanların favori çiçeklerinden olan petunya, rengarenk çiçek açar ve akşamları hafif ve güzel bir koku yayar. Petunyalar ayrıca çok hızlı gelişir. Çiçekleri balkonu mor, pembe, kırmızı, beyaz ve diğer renklerle donatarak ren cümbüşü yaratabilir. Petunyaların gelişmesi için güneş ışığı ve gübreye ihtiyaç vardır. Aşırı sulama yapılmamalıdır.

Sardunya

Balkonda yetiştirilebilecek ideal bir seçimdir sardunya. Hoş bir kokusu vardır ve çok kolay yetiştirilebilir. Çok fazla güneş ışığı ve sulama yapılırsa sardunya çiçeği parlak, pembe, kırmızı, mor, beyaz renklerde çiçeklerle sizi ödüllendirecektir. Yıllık veya uzun ömürlü petunyaların ikisi de balkonlar da yetiştirilebilir.

Begonya

Begonyalar sadece kırmızı, pembe, portakal, beyaz, vb renkleri için değil, kalp şekilli sapı nedeniyle de çiçek olmadan güzel bir ortam yaratmak için balkonlarda yetiştirilebilir. Loş ışıklı balkonlar için ideallerdir. Begonyalar aynı zamanda balkondan sarkan saksılarda da yetiştirilebilir. Begonyaların en büyük ihtiyaçları nem ve gübrelenmiş topraktır.

Lobelya

Kalın, mavi, beyaz veya pembe renklere sahip çiçekleri olan güzel bir çiçek çeşididir. Çok fazla bakım gerektirmeyen balkonlara uygun bir çiçek çeşididir. Lobelya doğrudan gelen güneş ışığını sever, ama karanlık ortamda da yaşayabilir. Lobelya çiçek açtıktan sonra, daha fazla ve hızlı gelişmesi için 6-8 cm boyuna kadar kesilerek kısaltılmalıdır. Böylelikle, daha fazla çiçek açma şansını yakalayacaktır.

Hercaimenekşe

Güzel bir koku, kadifemsi bir dış yüzey, eşsiz ve zengin renkler hercaimenekşelerin çok sevilmesi için birkaç sebeptir.  Balkonlarda çok rahatlıkla yetiştirilebilirler.  Çok renkli çiçekleri sevimli yüzlere benzer. Pencere önündeki kutular, büyük saksılar, balkondan sarkan saksılar, tüm alternatif yerlerde yetiştirilmeleri mümkündür. Hercaimenekşe, gübreli, humuslu, nötr veya az asitli toprak çeşitlerinde, güneş altında yetiştirilebilirler.

 Camgüzeli

Gölgede de iyi yaşayabilen az sayıdaki çiçek çeşitlerindendir. Karanlık, loş bir balkonunuz veya terasınız varsa camgüzeli yetiştirebilirsiniz. Öğleden sonra hafif bir güneş camgüzelinin çiçek açması için yeterli olacaktır. Camgüzelleri nemli, işlenmiş toprağı severler, gübrelemek iyi sonuç verir.

Kasımpatı

Kasımpatı gülden sonra en yaygın çiçek çeşididir demek yanlış olmayacaktır. Mevsim ve aylar değişebilir, fakat kasımpatılar dünyanın her yerinde rahatlıkla yetiştirilebilirler. Kapalı ortamlar için ideal olan kasımpatıların ihtiyaç duyduğu iki şey güneş ve sudur.

 Karanfil

Karanfiller pembe, kırmızı, beyaz tonlarındadır. Çiçeklerinin baharatlı bir kokusu vardır. Çok fazla bakım gerektirmeyen, yetişme zamanı rengarenk çiçekler açan karanfil, en iyi balkon çiçeklerinden biridir.

Küpe çiçeği

Çok fazla çeşidi vardır. Yüzlerce küpe çiçeği çeşidi, farklı şekil, renkli çiçek açar. Pembe, mor, beyaz, kavuniçi ve kırmızı tonlarında çiçek açabilir. Gövdesinden sarkan ve rüzgarda uçuşan  çiçekleri, balkonlarda çok güzel bir ambiyans yaratacaktır. Gübreli ve nemli toprak yetiştirilmeleri için ideal seçimlerdir.

Zinya çiçeği

Bu yazıda geçen tüm çiçek çeşitleri yetiştirilmesi çok kolay bakım gerektirmeyenler arasından seçilmiştir. Zinya parlak renkli ve arıları kendine çeken çiçekleri ile bilinir.

Balkonlar için en iyi çiçek çeşitleri, bakımı kolay olanlardır. Ülkemizde balkon sezonu Nisan-Kasım arasında olduğundan bu aylar arasında çiçek açanların tercih edilmesi uygun olacaktır.

Açelya

Bu çiçek de küpe çiçeği gibi güneşi çok sevmez. Kuzey cephesi ve gölge alanlar onun için uygundur. Genellikle asitli toprak sever. Toprağının nemli olması önemlidir.

Şakayık

Dayanıklı bir bitkidir. Yerinin değiştirilmesini pek sevmez. Kışın dona karşı korunması gerekir. Bahçede yetiştirilmesi onun için daha iyidir, daha iyi gelişim gösterir. Saksıda yetiştirildiğinde ise saksısı geniş, toprağı gerçek toprak olmalıdır. Hazır toprakları pek sevmez.

Ortanca

İri çiçekli ve çok rengi olan bir bitkidir. Nemli olan ortamları sever, kuru bir ortamda yaşıyorsanız gölgelik tere dikilmelidir.

Balkonda çiçeklerin yetiştirilmesi için yöntemler

  • Satın alma

En kolayı bir seraya gidip hoşumuza giden çiçekleri satın almaktır. Eğer bir balkon veya bir bahçemiz varsa fazla sayıda bitki gerekir. Bu durumda çiçeklerimizi çeşitli metodlarla kendinizin yetiştirmesi daha ekonomik olur. Çiçeklerimizi tohumla, çelik veya kök sürgünlerinden yetiştirebiliriz.

  • Tohumları dışarıda yetiştirme

Daha çok iki yıllık ve kalıcı çiçekler için uygundur. Bu cinsler ilk yıl yaprak ve kök geliştirir. Ancak ertesi yıl çiçek açarlar. Tohum ekmek için Mayıs ayı en uygun zamandır. Hafif gölge bir yer seçilir. Yanmış gübre ile beraber kazılmış ve iyice işlenerek inceltilmiş toprağa tohumlar serpilir. Çok ufak tohumlar örtülmez, hafifçe bastırılır. İri tohumlar için toprakta çizgiler açılır. Fazla derin açılmamalıdır. Tohumlar bu çizgilere seyrekçe serpilir ve hafifçe örtülür. Tohumlar süzgeçli kova ile düzenli olarak sulanır. Çıkan fideler Eylül ayında istenen yerlere fidelenir.

Balkonda çiçek yetiştirirken dikkat edilmesi gereken noktalar

  • Balkonunuz için en iyi bitkileri seçtiğinizden emin olmak amacıyla öncelikle balkonunuzun konumuna bakmalısınız. Balkonunuz güneye bakıyorsa, elbette sürekli günışığı isteyen bitkiler seçmelisiniz. Bu tür bitkilere örnek olarak petunyalar, sardunyalar, çayır papatyaları ve sarkık mineçiçekleri verilebilir.
  • Kısmen gölge isteyen bitkiler doğu veya batıya bakan balkonlara daha uygundur. Sürekli nem küflenmelerine neden olabileceği için bu bitkileri aşırı sulamadığınızdan emin olun. Ayrıca, kısmen gölge isteyen bitkilerin kökleri nispeten kuru topraklarda daha iyi gelişebilir. Küpe çiçeği, pelesenk, eğreltiotu gibi soğuğa dayanıklı uzun ömürlü bitkiler, sarmaşık ve begonya özellikle kısmen gölgeli balkonlar için daha uygundur.
  • Pencere önüne ekim yaparken de unutmamanız gereken birkaç nokta vardır. Bir metre uzunluğundaki bir çiçeklik için 4-5 bitki yeterlidir. Bu bitkiler yetişme özelliklerine göre düzenlenmelidir. Asma bitkiler balkon boyunca güzelce sarkabilmeleri için dış kısma ekilmelidir. Aynı nedenle, uzun balkon bitkilerinin hemen iç kısma ekilmesi gerekir. Aradaki boşlukları doldurmak için daha küçük bitkiler seçin.
  • Balkon bitkilerini düzenli aralıklarla incelemeniz özellikle önemlidir. Saksı toprağının nem içeriğini kontrol etmeniz ve solmuş çiçeklere dikkat etmeniz gerekir. Solmuş çiçekler kökünden çıkarılmalıdır.
  • Çiçekleri bütün ihtişamlarıyla kendi balkonunuzdan izlemek için, bitkilerinize gerçekten özen göstermeniz ve onları gübrelemeniz gerekir. Begonyalar ve sardunyalar, saksı toprağına biraz kahve telvesi karıştırdığınızda olağanüstü iyi bir şekilde büyürler. Uygun miktar, pencere önünde bir metrelik çiçeklik için yaklaşık iki avuç dolusu kahve telvesidir. Bunun içine zaman zaman tam besin gübre karıştırılması da önerilir. Haftada bir kez, bir litre suya 1 cm³ gübre koyun. Bu miktar, hızlı büyüyen çiçekler için de kullanılabilir. Bu durumda, sulama sıklığını da artırabilirsiniz. Pelesenk, küpe çiçeği, çanta çiçeği, petunya ve begonyalar diğer bitkilere oranla üç ila dört kat fazla gübreye ihtiyaç duyar.

Balkonda yetiştirilebilecek sebzeler

Balkonda çiçeklerle birlikte, sebze de yetiştirebilir, dalından kopardığınız sebzeleri tazece yiyebiliriz, hem de fesleğen, maydanoz gibi küçük sebzeler değil. Gelin balkonda yetiştirilebilecek sebzelere de çiçekler gibi bir değinelim.

 Sırık Fasulye

Bu bitki büyümek için çok yer kaplamaz, çünkü yukarı doğru büyür. Birkaç tohumumu belirli aralıklarla toprağa dikin, filizlerin yukarı tırmanacağı sırıkları ayarlayın, her bir sırıktan ne kadar çok ürün aldığınıza şaşıracaksınız. İlk fasulye meyvelerini görene kadar çok sulamayın, çiçek açıp ilk ürünler oluştuğunda düzenli sulayın. Bir de sırık fasulye gübreyi sever toprağın gübresini bol tutabilirsiniz.

Brüksel Lahanası

Kuzey Avrupa ülkelerinde çok popüler olan, dolayısıyla serin havalarda da rahatlıkla yetişen bu küçücük lahana görünümlü sebzeler bir süredir ülkemizde de tüketiliyor. Herkes tadını seviyor mudur bilemeyiz ama küçük bir alanda yetiştirmek için ideal bir sebzedir Brüksel Lahanası. Bu bitki yukarı doğru büyür ve kökleri çok yer kaplamaz. Brüksel lahanasını ister sebze yemeklerine katın, ister  zeytin yağlı pişirin, isterseniz de salatasını yapın, bilin ki başta C vitamini yönünden zenginliği olmak üzere bütün lahana çeşitleri gibi çok faydalı bir sebzedir.

Çeri Domates

Kendi yetiştirdiğiniz domatesleri dalından koparıp yemenin zevki bir başkadır. Size, yerim dar, bahçem yok gibi mazeret bulamayacağınız, her türlü kapalı alan ve balkonda hatta saksıda bile yetiştirebileceğiniz bir başka önerimiz; kiraz domates de denen çeri domatesler. Tohumunu ekeceğiniz gibi fide alarak da ekebilirsiniz.

Patates

Öncelikle patates yetiştireceğiniz dikey bir kutu veya çuvalı ayarlayın, içine bir miktar toprak koyun. Evde bekleterek elde edeceğiniz birkaç yeşillenmiş ve filizlenmiş patatesi, filizlenmiş (cücüklenmiş) kısımları üste gelecek şekilde yerleştirin ve bir miktar daha gübrelenmiş toprak ekleyin. Patates yaprakları büyüdükçe üzerlerine toprak ilave edin. Sonunda bir çuval patatesiniz olduğunu göreceksiniz.

Sarımsak

Soğan, sarımsak ve pırasayı da saksıda yetiştirmek çok kolay. Pırasa, saksıda fazla büyümez ancak soğan gibi salatalarda kullanılmak üzere yetiştirilebilir. Taze sarımsak için öncelikle, bir top sarımsağı alıp dişlerini ayırın, sonra dişleri, toprak dolu saksıda uygun aralıklarla açtığınız deliklere filizlenecek sürgün yeri üstte olacak şekilde yerleştirin. Ektikten yaklaşık bir hafta on gün sonra filizlenmeye başladığını göreceksiniz. Eğer daha derin bir kaba eker ve hemen koparmazsanız, her bir diş tam bir sarımsak topu olacaktır.

İşte bu kadar basit.

Bu yazımızda balkonda yetiştirilebilecek balkon çiçekleri ve sebzelerine değindik. Ayrıca, balkon çiçeklerini yetiştirirken dikkat edilmesi gerekli hususlardan bahsederek ipuçları da verdik. Umarım salon ve bahçe çiçekleri ile birlikte bu yazımız da balkon çiçekleri yetiştirirken yararlı olacaktır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>