Balkon çiçekleriyle ilgili bilmeniz gerekenler

Çok katlı bir apartmanın yüksek bir dairesinde yaşıyor olsanız bile yaşadığınız ortamda balkon çiçekleri yetiştirerek kendinize bir bahçe yaratabilirsiniz. Pek çok insan, ufak saksı, kutu veya balkondan sarkıtılan saksılar aracığıyla çiçeklerin renkli dünyasını balkonlarında yaşayabiliyor.

Balkonda çiçek yetiştirmenin zorlukları da var. Zeminden yükseklere çıktığınız durumda, rüzgar, ağırlık, sulama gibi zeminde çiçek yetiştirilmesi durumunda problem olmayan konular, zorluk çıkartabiliyor. Öte yandan, kafaya koyduysanız, yapılması hiç de zor değil.
Pencere önüne yerleştirilebilen saksılar aracığıyla, apartmanda çiçek yetiştirmek hiç de zor değildir. Evinizde hiç yer olmasa bile, pencerenizde, kısa, dayanıklı, sıcak ve soğuktan etkilenmeyen çiçek ve bitkiler yetiştirebilirsiniz.

Daha büyük saksılar için yeriniz varsa, yeni denemelerde de bulunabilirsiniz. Pencere önünden sarkan saksı, kutu vb. içerisinde yetiştireceğiniz çiçekler evinizin dış görünüşüne bambaşka bir ambiyans katacaktır. Teras ya da çatı katından yararlanma imkanınız varsa, şehir manzarasına karşı yetiştireceğiniz çiçeklerle gökyüzü altında rengarenk bahçe ortamı yaşayabilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, saksı ortamında yaşayabilmesine karşın, rüzgar, güneş gibi sert tabiat koşullarına dayanabilen çiçeklerin tercih edilmesidir. Zeminden yükseldikçe, nem oranının azaldığını ve çiçeklerin daha çok kuruyacağını göz önünde bulundurmanız gerekli. Çok uzun, ağır, yamuk biçimli çiçeklerden üst katlarda kaçınmalısınız. En iyi adaylar, uzun dönemde dayanıklı, güneşli ve rüzgarlı ortamlarda yaşayabilen bitkilerdir.

Dekoratif çimenler, hasırotları, susuzluğa dayanabilen, deniz kenarında kayalarda yetişen erigeron papatyası, kar dikeni gibi dayanıklı bitkiler, kulakotu, çalba ve ardıç balkon çiçekleri için güzel seçeneklerdir.

Balkonda bir renk cümbüşü

Balkonda bir renk cümbüşü

Aromalı yeşil bitkiler, rozemari, dağ kekiği, artemis gibi gümüş yapraklı bitkiler, güneş ve kuraklığa dayanıklı rüzgardan etkilenmeyen bitki türlerinden birkaçıdır.

Koyun gözü, bodrum papatyası, sardunya, lavanta, hanımeli çiçek açan ve balkonda yetiştirilmeye uygun çiçeklerdendir. Güzel kokusu ile sanki parfüm sıkmışsınız gibi kokan hanımeli, güneşi sever. Belli bir olgunlukta olmazsa çiçek açmaz. Bu nedenle alırken olgun ve büyük olanlardan tercih edin. Hatta balkona sarmaşık tipleri sarılarak güzel bir dekorasyon yapılabilir.

Mine, begonya, yıldız çiçeği, küpe, fulya, kadife balkon ya da bahçede tercih edilebilir. Bahçeye ya da balkona çiçek alırken güneşe dayanıklılığı, hangi yönde olması gerektiği öğrenilmelidir. Saksı seçimlerindeyse binlerce model vardır. Balkon mobilyaları ile uyumlu olanları seçmek çok daha zarif durmalarını sağlayacaktır.
Gölgeli ortamlarda ise, salon yaprağı, sarmaşık, geyikdili, küpe çiçeği yetiştirilebilecek çiçeklerdendir. Zeytin ağacı, muz, kaktüs, palmiye gibi ekzotik ve değişik türdeki i bitkilerle risk de alabilirsiniz.

İstanbul’daki iklim şartları yazları çekilmez yapmasına ve dışarıda çiçek yetiştirilmesini zorlaştırmasına karşın, üst katların ve terasların rüzgarlı ve serin ortamları çiçek yetiştirilmesini daha kolay hale getirmektedir. Bir iki tane tupper’da yetiştireceğiniz çiçekle deneme yaparak, kendiniz balkonda çiçek yetiştirmenin nasıl bir iş olduğuna karar verin.

Balkonunuz çok küçük ve yeterli yer yoksa, katlı raflar yerleştirerek, birden çok çiçek için yer oluşturmanız mümkün hale gelecektir. Çiçeklerinizi ayak altında değil de, yerden yüksekte yerleştirmeniz, yağmurlu havalarda ayağınızın ıslanmasını önleyecektir.

Hepsinden güzeli de, balkon çiçeklerinin küçük ve hafif olmaları nedeniyle kolaylıkla gruplanabilir olmaları ve her yere taşınabilmeleridir. Rahatlıkla farklı boyutlarda çiçeklerden kendinize bir aranjman yapabilirsiniz. Balkonda yetiştirebileceğiniz çiçek çeşitleri sınırlı olduğundan, farklı türleri ne kadar başarılı şekilde bir araya getirdiğiniz çiçek yetiştirmekteki başarınızı etkileyecektir.

Tüm yıl kullanabileceğiniz bir ufak balkon bahçeniz olsun istiyorsanız, hep yeşil kalan bitki türlerinden, şekilleri farklı olanları bir araya getirmeyi düşünebilirsiniz. Yukarı doğru uzayan uzun yapraklı bir bitki ile, yana doğru uzayan kısa yapraklı bir bitkiyi bir araya getirebilirsiniz.

Yeşil bitkiler güzel gruplanır ve köşelere yerleştirilirse görünüşte yarattıkları zıtlıkla güzel bir ambiyans oluşacaktır.
Balkonunuzda çiçekli bitkileri tercih ederseniz, tüm yıl bakımını ihmal etmemelisiniz. Tabi İstanbul gibi büyük şehirlerde balkonda çiçeklerle oluşacak renkli bir ortam, küçük de olsa paha biçilmez..

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>