Atatürk Çiçeği

Atatürk çiçeği orta düzeyde nemli toprağa ihtiyaç duyar. Toprağın etraflıca sulanması gerekir ve toprağa dokunduğunuzda kuruluk hissederseniz, tekrar sulama yapılması gerekir.

İdeal oda sıcaklığı 15-18 santigrat dereceleri arasındadır.

Atatürk çiçeğinin yaprak ve çiçekleri yutulsa bile zehirli değildir.

Atatürk çiçeği tarihçesi ve tanımı

Aztekler Atatürk çiçeğini Meksikada daha Avrupalı kaşifler Amerika kıtasına gelmeden önce zaten yetiştiriyorlardı. Aztek’ler bu çiçeği soğuk algınlığının tedavisinde kullanıyorlardır. Ayrıca, Azteklerin kış ortasında yaptıkları ayinlerde bu çiçek saflık ve kurban edilenlerin kanlarını temsilen yaygın olarak kullanılıyordu. Bu gibi yaygın kullanımlar nedeniyle Atatürk çiçeğinin Azteklerin evlerinin bahçesinde yaygın olarak yetiştirildiği bilinmektedir.

Fransiskan mezhebine dahil rahipler, Meksika’ya geldiklerinde Atatürk çiçeği’nin yılbaşı’na yakın zamanlarda çiçek açtığını görmüşlerdir. Aztek’lerin kanı temsilen Atatürk çiçeği’ni kullandığını gören rahipler aynı şekilde, Hazreti İsa’nın kanını temsilen Atatürk çiçeği’ni kullanmaya başlamışlardır. Atatürk çiçeği Ekim ayından itibaren Noel’in habercisi olarak açmaya başlar.

Atatürk çiçeği pek çok çiçek sever tarafından yılbaşı veya tatilin habercisi olarak kullanılır. Örneğin yılbaşı kartlarının üzerinde çam ağacı ile birlikte bu çiçeği de yaygın olarak görmek mümkündür.

Günümüzde Atatürk çiçeği evlerde yaygın olarak tercih edilir. Çiçeğin üretiminde geliştirilen yeniliklerle, yeni çiçekler, daha farklı renklere sahip olabilmiştir. Kırmızıdan beyaza, pembeden turuncuya farklı renklerde Atatürk çiçekleri görmek münkündür.

Çiçek seçimi

Atatürk çiçeği ev için idealdir ve rengini Mart ayı ortasına kadar korur. Kırmızı, pembe, beyaz, sarı veya iki renkli yaprakları bulunabilir. Uygun ışık ve sıcaklık altında renklerini verecek pigmentleri biriktirir ve renkli yapraklarını açarlar.

Atatürk çiçeği pek çok renkte olabilir. Seçim yaparken, koyu yeşil gövdeli olanların tercih edilmesi uygun olacaktır.

Soluk yeşil, sarı renkte veya düşen yaprakları olan çiçeklerin ise muhtemelen köklerinde hastalık vardır. Bu çiçekler satın alınmamalıdır. Yapraklarında sarılık olan veya tam anlamıyla gelişmemiş çiçekler de tercih edilmemelidir.

Dışarıdaki sıcaklık 10 derecenin altında olduğunda, çiçeğin tamamıyla sarılı olduğundan emin olunmalıdır. Düşük dereceli sıcaklıklar kısa süreli bile olsa bitkiye zarar verecektir.Atatürk çiçeği

 Çiçek ihtiyaçları

Atatürk çiçeği günde en az 6 saatlik doğrudan gelmeyen doğal güneş ışığına ihtiyaç duyar. Doğrudan gelen güneş ışığı çiçeğin yapraklarına zarar verecek ve solmasına yol açacağından doğrudan gelen güneş ışıklarından kaçınılmalıdır. Kaçınılamıyorsa da bir perde veya başka bir engel ile çiçeğe direkt olarak gelmesi engellenmelidir. Çiçeğin rengini koruması için aşırı egzos dumanı olan trafikli alanlar, aşırı soğuk veya sıcak ortamlarda bulundurulmasından kaçınılmalıdır. Çiçek için ideal sıcaklıklar gündüz 17-20 derece, gece ise 15-16 derecedir.

Atatürk çiçeği orta düzeyde nemli toprağa ihtiyaç duyar. Çiçeğin günlük olarak kontrol edilmesi, toprağın kuru olmadığının teyit edilmesi ve kuruduğunun anlaşılması durumunda etraflıca sulanması gereklidir. Killi saksılarda bulunan çiçekler daha çok sulamaya ihtiyaç duyarken, plastik saksılarda bulunan çiçekler kolaylıkla aşırı sulamaya maruz kalabilir. Saksı altındaki tahliye boşluğundan suyun akıp gitmesi sağlanana kadar sulama yapılmaya devam edilmelidir. Öte yandan, Atatürk çiçeği’nin su içinde kalmasına engel olunmalıdır. Saksı altında sulama sonrası biriken su ise boşaltılmalıdır.

Atatürk çiçeği çiçek açarken gübrelemeye ihtiyaç duymaz.Öte yandan, çiçeğin yeşil dokusunun korunması ve kapalı ortamlarda yeni gelişmeye uygun hale gelmesi için, özellikle tatillerden sonra ayda 1 olmak üzere gübre yapılması uygun olacaktır. Gübreleme yaparken gübre üzerinde belirtilen kullanım koşullarına uyulması yeterli olacaktır.

Çiçeklerin tekrar açılması

Atatürk çiçeğinin gelecek sene tekrar çiçek açması için aşağıda belirtilen adımların atılmasına dikkat edilmelidir. Genelde mart ayı sonrası veya Nisan ayı başında, çiçeğin tamamıyla açma dönemini bitirmesi ardından, gövde ve yapraklarda budama yapılması uygun olacaktır. Bu budama işlemi Haziran ayı ortasına kadar yapılabilir. İstenen şekle ve boyuta geldikten sonra, her kalan sapta 3 ya da 4 yaprak bırakılması uygun olacaktır.

Bahar ayları sonrası ve yaz ayı başlangıcında, çiçeğin daha büyük bir saksıya taşınması uygun olacaktır.

Atatürk çiçeği salonda yetiştiriliyorsa, aydınlık ortamda kalmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca oda sıcaklığının çok değişkenlik göstermeyip sabit kalmasına dikkat edilmelidir. Her 2-3 haftada bir gübre yapılabilir. Yaz aylarında ise çiçeğin açık alana taşınması, doğrudan güneşe maruz bırakılmamak kaydıyla mümkündür. Soğuk ve donma tehlikesi geçtikten sonra Nisan ayı başlarında hava sıcaklığının 13 derecenin altına inmeyeceğine emin olunduktan sonra çiçeğin bahçemizdeki toprak veya saksılara ekilmesi mümkün olacaktır. Saksıya ekilmesi durumunda haftada bir ters çevirmek suretiyle, köklerin saksının tahliye sistemini işgal etmesi önlenecektir. Çiçeklerin saksıda olması ve gece hava sıcaklığının 13 derecenin altında düşüyor olması halinde, saksının daha uygun sıcaklıktaki kapalı ortamlara taşınması uygun olacaktır.

Atatürk çiçekleri kısa günleri seven çiçek çeşitlerindendir. Yani, filizlenmesi ve çiçek açması günün kısa olduğu gecelerin uzun olduğu Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşir. Atatürk çiçeğinin güzel çiçekler açması için kısa da olsa gün içerisinde alabildiği kadar güneş ışığı alması gereklidir. 1 Ekim tarihinden geçerli olarak da bir gün içerisinde en az 14 saat karanlık ve 15-17 derece sıcaklıklar altında kalması gereklidir. Gece ortamda bulunan sokak ışıkları, apartman ışıkları vb. ortamlar çiçeğin çiçek açmasını engeller veya geciktirebilir. En iyisi zifiri karanlıkta kalmasıdır. Çiçeğin karanlıkta kalma terapisine renkli çiçeklerin görünür hale gelmesine kadar devam edilmelidir. Bu da yaklaşık olarak Aralık ayının sonlarıdır. Bazı bitkiler ise, beklenenden 2 hafta kadar önce çiçek açabilir. Bu durumda dahi sulama ve gübreleme yapmaya devam edilmelidir.

 Hastalık ve zararlı kontrolü

Atatürk çiçeği kendine pekçok zararlı çekebilir. Çiçeğe gelen böcekler hafifçe sabun ve suyla silinmelidir. Sünger veya fırçadan bunun için yararlanılabilir. Kurtçuk gibi daha ciddi zararlılarda ise hafif bir alkolü pamukla sürerek gerekli dezenfektasyon yapılmış olacaktır.

Soğuk ve nemli toprak yapısı, kök hastalıklarına yol açabilir. Alt tabakalarda yer alan yapraklar sararmaya başlamış ve düşmeye başlamışsa, kökle ilgili bir sorun olabilir.

Atatürk çiçeği zehirli değildir.

Halk arasında Atatürk çiçeğinin zehirli olduğu gibi bir kanı bulunmaktadır. Tabi ki, diğer çiçek ve bitkilerde olduğu gibi Atatürk çiçeği de yenerek tüketilmek için yetiştirilmez. Öte yandan, az seviyede evdeki hayvanlar, çocuklar tarafından ısırılarak yutulması durumunda zararlı olmayacaktır. Fakat, yine de kontrol edilmesinde ve yüksek tutarda ısırılmaması için gerekli önlemlerin alınması uygun olacaktır. Kedilerin çiçeğe ait yaprakları ısırarak çiğnemesi durumunda ağzında salya gelebilir. Küçük köpek ve kediler evdeki çiçekleri ısırmaya meyilli olduğundan, Atatürk çiçeğinin rahat erişilebilecek yerlere konulmaması uygun olacaktır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>