Begonya çiçeği çeşitleri

Begonya yetiştirilirken ilk aşama

Begonyalar tropik çiçeklerdir ve dondurucu soğukların yaşanmadığı ortamlarda tüm yıl boyunca yaşabilirler. Begonyalar tropik bölge kökenli olduklarından, diğer tropik çiçeklerin ortamlarını tercih ederler.
Işık: Parlak bir alan, fakat güneş korumalı bir ortam tercih edilmelidir. Sabah güneşi iyi gelecektir. Öğleden sonra da gölge iyi gelecektir. Yediveren türündeki begonyalar diğer begonya türlerine göre daha fazla güneş ışığını tolere edebilir. Özellikle, bronz renkli yaprağı olan begonyalar, en fazla güneşi tolere edebilecek begonya çeşitlerindendir. Tüberoz begonyalar ise daha çok gölge ve serin ortamları tercih eder ve biz bu begonya çeşidini daha çok yaz ayı sonlarına doğru havalar serinleyince görürüz.
Toprak: Hafif, zengin ve humuslu toprak tercih edilmelidir. Begonyalar konteynerların toprakları hafif olduğundan konteynerlarda güzel yetişir.
Su: Begonyalar nemi sever, fakat aşırı su içerisinde bırakılmamalıdırlar.
Gübre: Begonyalara ayda bir olmak üzere dengeli organik hafif içerikli bir gübre verilmesi yeterli olacaktır.
Sıcaklık: Begonyalar havalar aşırı soğuyunca ölmeye başlar. Bu sebeple, hava sıcaklığının soğuduğu kış aylarında, begonyaların kapalı ortamlara taşınması gereklidir.

Değişik begonya çeşitleri

Begonyaların neye benzediğini biliyorum diye düşünüyorsanız tekrar düşünün. Farklı yaprak, renk, büyüme aşamalarına sahip olan çok farklı türde begonya çeşitleri vardır. Begonyalar hen büyüme alışkanlıkları hem de kök sistemlerinin şekline bağlı olarak kategorize edilebilir.
Değişik çeşitlerdeki begonya çeşitleri nasıl yetiştirilir?
Begonyanızı mevsimlik çiçek olarak yetiştirmeyi planlıyorsanız (ilk baharda yetiştirmeye başlamak, sonbaharda atmak) nasıl yetiştireceğiniz çok da önemli değildir. Bazı çeşitler, diğerlerinden daha fazla güneşe yatkındır, ama en iyisi en fazla beğendiğiniz begonya çeşidinin tercih edilmesidir. Hafif parlaklıkta ışık verilmeli, gün sıcağının oluştuğu öğlenleri ise, koruma sağlanmalı, su verilmesi de ihmal edilmemelidir.
Begonyalarınız mevsimlik değil de yıllık olarak yetiştirmeyi tercih edecekseniz yetiştirme yönteminiz önem kazanacaktır. Kış aylarında begonyaların yaşatılması kolaydır, fakat farklı tipteki begonyaların farklı ihtiyaçları vardır:

Yumrulu Begonyalar (Begonia tuberosa): Yaprakları açık yeşil, hafif parçalı ve dişli, üst yüzü tüylüdür. Çiçekleri iri, yalınkat, yarı veya tam katmerli; çeşitli formlardadır. Beyazdan sarı, kırmızı ve pembeye kadar çeşitli renkleri olan bitkilerdir.

Yumrulu begonya

Begonia tuberhybrida: B. boliviensis, B. davisii, B. pearcei ve B.veitchii gibi türleri arasında yapışan çeşitli melezleme sonucunda elde edilmiş bir çeşittir. Bu türden elde edilen melezlerin çiçekleri yalınkat, katmerli, çizgili veya kamelya çiçekleridir.

Sarı Begonya  tuberhybrida
Yumru begonyalar: 3-6 cm büyüklüğünde çiçeklere sahiptir. Yeşil ve mavi dışında her renkte çiçekleri vardır. Üç tipine çok rastlanır. Askı Begonyanın çiçekleri daha büyüktür. Buna daha çok Pendula (sarkık form) denir. 30 – 40 cm. sarkık sapları vardır.

 

Dümdüz büyüyen begonyalar (Grandiflora) : 30 – 45 cm yükselir. Multiflora kültür çeşitleri, 20 –25 cm yükselir ve çok küçük, 5 cm çiçek açarlar.

Grandiflora

Begonia evensiana: Kışa dayanıklı Begonya çeşididir. Kök saplarından büyüyen, yazın gölgede açan çok güzel çiçekleri vardır. Kırağılara kadar çiçeklenirler. Aynı zamanda kesme çiçek olarak da kullanılır. 7,5 – 15 cm olan büyük yapraklarının alt kısmı kızılımsıdır. 2,5 cm. çapında et renginde çiçek açar. Bitki boyu yaklaşık 60 cm olur ve kışın toprakta ölür.

Begonia evensiana

Çiçekli Begonyalar (Begonia semperflorens): Daha çok dış mekân bitkisi ve evlerde balkonlarda saksı ve makromelerde kullanılan begonya türüdür. Yumru begonyaların aksine sürekli yeşil hâldedir. Devamlı ve kışın çiçek açan türleri vardır. Pembe, kırmızı ve beyaz renkte çiçek açarlar. Çiçekleri yalınkat ve katmerlidir. Boyları 15 – 20 cm ve 30 – 40 cm arasında değişir. Bu tür Begonyaların gerek yaprak gerekse çiçek renkleri bakımından çok fazla çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar F1 hibrit tohumları olarak adlandırılır. Ancak bunlar; pembe, kırmızı, krem ve beyaz renkli olanlarla yalın veya katmerli çiçekli olanların çaprazlanması sonucu elde edilmiştir.

Begonia semperflorens

Begonyaların çiçek renkleri aynı olsa da yapraklarının renklerine göre ayırt etmek daha kolaydır. Yapraklarının açık yeşilden, kırmızı kahverengiye kadar değişen renkleri vardır.

Yaprak Begonyalar: Bu türler, sadece göz alıcı ve dekoratif yaprakları için yetiştirilirler. Genellikle boyları kısa, çiçekleri gösterişsizdir. Ancak uzun boy yapabilen çeşitleri de vardır.
Begonya rex: En çok bilinen çeşididir. Yaprakları büyük, asimetrik, kalp ve yumurta şeklinde yuvarlaktır. Gerçek rex begonyalar, genellikle büyük düz kenarlı yapraklara sahiptir. Hibrit çeşitlerin ise yaprakları daha küçük, kenarları dişli veya parçalıdır. Yaprakları en koyu olan ve gelişimleri en hızlı begonya çeşididir.

Ağaç Begonya ( Begonia corallina): Evlerde en çok yetiştirilen Begonya çeşitlerindendir. Yaprakları uzun, silindirik ve üzerleri beneklidir. Diğer Begonyalara göre daha fazla boy yaparlar. Bu yüzden Ağaç Begonya adını almıştır.
Çiçeklerinin rengi beyaz, kırmızı ya da pembe olabilir. Ancak çiçekleri küçük olduğundan gösterişli değildir. Yaprakları için yetiştirilir. Çınar yaprağına benzetildiğinden dolayı çınar begonya adı verilen çeşidi de vardır.

Paşaçadırı: Halk arasında bilinen bir çeşittir. Yaprakları için yetiştirilen hoş görünümlü bir begonya türüdür. Bunun gövde dalı (ana dal) toprağa paralel uzar. Saksı çevresinde dönmesi gibi bir özelliği vardır. Uzaktan bakınca gövdesinin olmadığı sanılır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>