Online çiçek gönderme siteleri

İnternet üzerinde yüzlerce belki de binlerce online çiçek gönderme sitesi yer alıyor. Peki en güvenilir, hızlı ve en çok tercih edilen çiçek gönderme sitelerini nasıl bulacağız? Aşağıda, Türkiye’de en çok kullanılan online çiçek sipariş sitelerinin listesini bulabilirsiniz.

Peki bu sıralama neye göre yapıldı? İnternet sitelerini uluslararası düzeyde sıralamaya sokan en güvenilir kuruluş Alexa’dır. Kişisel tecrübelerime göre belirlediğim aşağıdaki online çiçek sipariş siteleri için sıralama belirlenirken, Türkiye’de siteler arasında Alexa’ya göre kaçıncı sırada oldukları bilgisinden yararlanıldı. Bu yazının yazıldığı tarih itibariyle sitelerin Türkiye’deki siteler arasında kaçıncı sırada olduklarını da görerek hangi siteyi kullanacağınıza siteleri de inceleyerek kendiniz karar verebilirsiniz. Karar verirken belki daha önce yazılmış şikayetlere de göz atabilirsiniz.

Online çiçek gönderme sitelerinin iş modeli

Türkiye’de yerleşik online çiçek sipariş siteleri, genel olarak yurtiçinde yerleşik lokal çiçekçilerle ortaklık yapmakta ve bu çiçekçilere gerekli teknik desteği vererek entegre olarak çalışmaktadırlar. Bu kapsamda, çiçeklerin müşteriye ulaştırılması için ayrı bir kargo firmasıyla anlaşılmamakta, her bölgeden belirlenmiş belli çiçekçiler vasıtasıyla çiçekler müşterilere ulaştırılmaktadır.
Hadi gelin çiçek sipariş ederken hangi siteleri kullanabileceğinize birlikte göz atalım:

1-Çiçeksepeti.com

2007 yılında kurulmuştur ve bu site aracılığıyla tüm yurt çapında sipariş verilmesi mümkün olmaktadır. İl başlarda sadece çiçek satışı yapılan firmadan günümüzde gelinen noktada online çiçeğin yanı sıra, hediye ve gurme hediye gönderimi yapılması da mümkün hale gelmiştir. Merkezi İstanbul’da yer almaktadır.
Uzun yıllar çiçek gönderimi yapan şirket, Türk kullanıcılarında güven oluşturduktan sonra uluslararası düzeyde ilgi çekmiş ve 2011 yılında hisselerinin bir bölümü dünya e-ticaret devi Amazon.com tarafından satın alınmıştır. Amazon ortaklığı sonrası çiçeksepeti.com 444cicek.com ve cicek.com sitelerini de satın almıştır.
Alexa Türkiye sırası: 612
Şikayet var’da şikayet adedi:1644
Şikayet var’da teşekkür oranı:% 15

2-Cicekmarket.com

1999 yılında kurulmuştur ve tüm Türkiye’ye çiçek gönderimi yapabilmektedir. Bu sitenin diğerlerinden farklı yanı, görüntülü mesaj eklenerek çiçek gönderimi yapılabilmesidir. Bu kapsamda, gönderici mesajını kamera aracılığıyla bir linke yükler, linkin olduğu mesaj kartı çiçek notuna eklenir. Çiçeği alan kişi linke girerek mesajı görüntülü olarak izler. Ayrıca cicekmarketi.com aracılığıyla çiçek gönderirseniz çiçek teslim anının fotoğrafı, eposta adresinize gönderilebiliyor.
Ayrıca Çiçekmarket.com’un sunduğu bir diğer farklı uygulama ise “Kendi Aranjmanını Kendin Hazırla”. Kullanıcı bu uygulama aracılığıyla istediği renk ve sayıda çiçeği yine istediği vazo ya da sepet seçenekleri ile aranje edebilme şansına sahip oluyor.
Alexa Türkiye sırası: 5,010
Şikayet var’da şikayet adedi:478

3-444cicek.com

2000 yılında Amerika’da yaşayan Türklerin Türkiye’ye çiçek ve çiçek sepeti gönderim amacı ile hayata geçen online çiçekçi şimdi tüm Türkiye’ye çiçek gönderilmesi olanağını sağlıyor. Ciceksepeti.com tarafından satın alındıktan sonra hizmetlerini hediyelik eşyalara da kaydıran site, ciceksepeti.com iş akışı çerçevesinde güvenle çiçek gönderilebilecek sitelerden bir tanesidir.
Alexa Türkiye sırası: 5,299
Şikayet var’da şikayet adedi:367

4-Cicek.com

Türkiye’nin ilk online çiçek sitesi olarak 1996 yılında kurulan Cicek.com, bugüne kadar farklı i iş ortaklarıyla çalıştıktan sonra çiçekepeti.com tarafından satın alınarak çiçeksepeti.com ile aynı kalitede müşterilerine hizmet vermektedir. Türkiye’nin her yerine çiçek gönderilebilecek sitenin çağrı merkezi ve müşteri hizmetleri uygulamaları da bulunuyor.
Alexa Türkiye sırası:13,256
Şikayet var’da şikayet adedi:19
Şikayet var’da teşekkür oranı:% 21

5-Sude Çiçekçilik

Diğer internetten çiçek gönderen şirketlerden farklı olarak, ilk defa mağazacılıkla başlamış daha sonra teknolojik gelişmeler sonrasında, internet sitesi aracılığıyla da çiçek siparişine başlamıştır.
1990 yılında Ankara çankaya ilçesinde kurulmuştur. Diğer online sitelerden farklı olarak, yerleşik çiçekçi mağazacılığının yanında internettende çiçek satışını uzun yıllardır yapmaktadır. Sude Çiçekçilik aynı zamanda 1992 yılından bu yana İnterflora Çiçekçiler Derneği Üyesi olup yurt içi ve yurt dışı siparişlerinide İnterflora kuruluşunun garantisinde dağıtabilmektedir.
Alexa Türkiye sırası:15,244
Şikayet var’da şikayet adedi:1

6-Cicekbahcem.com

Çiçek Bahçem, 1980 Yılında Ankara’da kurulmuştur. 1995 Yılında www.cinarcicekcilik.com.tr İle online çiçek sektörüne başlamış ve yenileme çalışmaları ardından www.cicekbahcem.com online çiçek sipariş sitesiyle 2004 yılında online çiçeksektöründe devam etmiştir. Tüm Türkiye’ye çiçek gönderebilen firmanın çiçeklerinin tasarımı diğer firmalardan farklılık yaratarak ayrılıyor. Farklı tasarımda çiçek aranjmanı, buket vb. yaptırmak isteyenlerin kullanabileceği bir site.
Alexa Türkiye sırası:24,453
Şikayet var’da şikayet adedi:2

7-Cicekal.net

Özen Uluslararası Çiçekçilik olarak 1983 yılından bu yana İstanbul Kadıköy’deki çiçek mağazasında hizmet vermektedir. Firma online çiçek satışına ise 1999 senesinde başlamıştır. 7/24 online İstanbul Anadolu – Avrupa yakası ve tüm Türkiye’ye İnterflora Çiçekçiler Derneği aracılığı ile en hızlı şekilde sipariş gönderebilmektedir. Ayrıca, İnterflora Derneğinin üyesi olması nedeniyle ile dünyanın her ülkesine online veya telefonla sipariş alınabilmesi olanağı bulunmaktadır.
Alexa Türkiye sırası:35,176
Şikayet var’da şikayet adedi:1

Görülebileceği üzere, ülkemizde en çok tercih edilen site çiçeksepeti.com. Öte yandan, hakkında en çok şikayet edilen site de çiçeksepeti.com. Aslında bir şirketin hakkında şikayetler olması o şirketin tercih edildiğinin de bir göstergesi. Örneğin cicekal.net hakkında sadece 1 adet şikayet var. Bu şirketin kusursuz bir hizmet kalitesi olduğunu gösterebileceği gibi müşteriler tarafından fazla da tercih edilmediğini de gösteriyor olabilir. Maalesef sitelerin kaç kullanıcı tarafından tercih edildiği ile ilgili elimizde bir veri bulunmuyor, sadece Alexa’nın sağladığı sıralamaya istinaden fikir sahibi olunabilir.

Bu kapsamda, çiçekspeti.com en açık ara öne çıkıyor. Daha önce ben de pek çok defa bu siteden çiçek gönderdim ve eksiksiz zamanında ulaştırmayı başardılar. Bir keresinde, arkadaşımın eşi doğum yaptığından hastaneye gönderdiğim çiçeği hastane kuralları nedeniyle hastaneye almamışlardı. 1 hafta sonra hastaneden arkadaşımın ev adresini öğrenerek çiçek teslimini sağlamışlardı.

Siz de çiçeksepeti.com sitesi aracılığıyla size özel istediğiniz çiçeği yakınlarınıza gönderebilir ve hoş bir anı bırakabilirsiniz.

Online çiçek gönderme sitelerinin sağladığı avantajlar

• Yüzlerce ürün çeşidine (güller, lilyumlar, buketler, aranjmanlar, ayaklı sepetler, orkideler) rahatlıkla yerinizden kalkmadan, çiçekçiç çiçekçi dolaşmadan ulaşabilirsiniz.
• Gün içerisinde verdiğiniz çiçek siparişi sizin belirlediğiniz saatte teslim edilir.
• Nakit ödeme yapılmaksızın kredi kartı ile ödeme yapabilir, taksit bile yapabilirsiniz.
• Sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler değil, tüm şehirlere çiçek gönderebilirsiniz. Hatta yurtdışına bile istediğiniz saatte teslim etmek üzere çiçek göndermeniz mümkündür.

Sevgililer günü, Anneler günü, Babalar günü, ve birçok özel günde en çok başvurduğumuz hediye yöntemlerinden birisi de çiçek’tir. Özel günlerde anlamları nedeniyle kullanılabilecek olanların dışında hasta çiçeği, gelin çiçeği, özür dileme çiçeği vb. türleri de bulunmaktadır. Bu anlamlı hediyeyi belki siz de yukarıda belirttiğimiz siteleri kullanmak suretiyle değer verdiğiniz kişilere gönderirsiniz.

ciceksepeti

Bir yorum “Online çiçek gönderme siteleri

  1. Online çiçek gönderimi konusunda Türkiye’nin 33 iline gönderim yapabileceğiniz İstanbul merkezli online Çiçek satış sitesiyiz. Yeni yıla özel %20 indirim kodu: ındırım

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>