Dünyanın en güzel çiçeği

Dünyanın en güzel çiçeğini seçmek, dünyada 27,000 adet çiçek türü olduğu kabul edildiğinde mümkün olmamakla birlikte, görünüşleri itibariyle dünyanın en güzel çiçeklerinden 16 adedini growspot adlı internet sitesinin belirlediği 15 adede biz de ilavelerimizi yaparak aşağıda resimleriyle sıraladık. Bu çiçekler genelde ülkemizde de yetişmekle birlikte,köken olarak Afrika’dan Japonya’ya, Hindistan’dan Amerika’ya kadar geniş bir coğrafyaya yayılmaktadırlar. Tabi bunlar kişisel tercihlerdir, herkesin seçimi farklıdır.

Gala Çiçeği
Görünüş olarak dikkat çekici ve narin bir yapısı olan bu çiçek aslında, zoolojide Zantedeschia olarak adlandırılan zehirli bir bitki türünün üyesidir. Bu bitkinin tüm parçaları ölümcül toksik madde içerir ve dikkat edilmeyip yutulması durumunda yiyen hayvan ve çocuklarda ölüme kadar sonuçlar yaratabilir.

Gala Çiçeği

Gala Çiçeği

Kiraz Çiçeği
Özellikle Japonların resmi olmasa da milli çiçeğidir. Bahar aylarında açan muhteşem çiçekleri Japonya ve Amerika’da festivallerde kutlanır. En yaygın renkleri beyaz ve pembedir. Ağacında açtığında çok güzel görünürken, dökülmeye başlayıp yerler çiçek olunca, manzara görülmeye değerdir.

Kiraz Çiçeği

Kiraz Çiçeği

Tespih Çiçeği
Tespih çiçekleri sadece güzel açan çiçeklere sahip değil, aynı zamanda farklı renkleri olan çok güzel yapraklara da sahiptir.(Genelde muz meyve bitkisine de benzetilir) Avrupa’da Viktorya çağından beri, Tespih Çiçekleri bahçelerin vazgeçilmezleri arasındadır.

Tespih Çiçeği

Tespih Çiçeği

Colorado Columbine
Amerika’nın Kolorado eyaletinde yüksek kayalıklı dağlarda yetişen bu bitki, kayalıklı dağlara tırmanan dağcılara zirveye tırmandıklarında bir ödül gibidir. Öte yandan, nadir çiçeklerden olduğundan dalından koparmanın 50 Dolar’a kadar cezası vardır.

colorado-columbine

colorado-columbine

Ortanca Bitkisi
Sonbahar’da görülen, rengi ve şekliyle kartopunu andıran bir görüntüsü vardır. Yıldız şeklinde kümelenmiş bu çiçeğin pastel renkleri, masumiyeti çağrıştırır. Düğün çiçeği veya bahçe çiçeği olarak yayınca kullanılır.

Ortanca Bitkisi

Ortanca Bitkisi

İnci Çiçeği
Bahar aylarının işaretçisi kokulu ve narin bir çiçek türüdür ve tarihte pekçok efsanelere konu olmuştur. Hıristiyanların bir inanışına göre, Meryem Ana çarmıh karşısında gözyaşlarını tutamamış ve İnci çiçeklerine dönerek ağlamıştır.

İnci Çiçeği

İnci Çiçeği

Black Eyed Susan(Siyah gözlü Susan)
Neşeli bir görüntüsü olan bu çiçek bahçelerde uzun ömürlü olarak yetiştirilebilecek bitkilerdendir. Parlak sarı taş yaprakları ile koyu renkli orta noktasının yarattığı tezat, kolaylıkla ayırt edilebilmesini sağlar.

Black-eyed Susan

Black-eyed Susan

Ağlayan Kalpler Çiçeği
Peri gibi duran narin çiçekler, farklı ortam yaratan bahçelerde görülebilir. Çiçekler Nisa-Haziran arasında açar ve genelde, kırmızı, pembe veya beyazdır.

Ağlayan Kalpler

Ağlayan Kalpler

Mavi Çan Çiçeği
Baharda, pek çok orman bu çiçeğin yoğun dokusuyla yeşerir. Bu ormanlara genelde Avrupa’da Mavi Çan ormanı denir.19. yüzyılın romantik şiirlerinden etkilenerek, yalnızlık ve pişmanlığı simgelediğinden bu adın verildiği tahmin edilmektedir.

Mavi Çan

Mavi Çan

Çalı minesi
Bu çiçeklerin narin, pembe ve sarı taç yaprakları, sinekleri kendine çeker. Bu çalı, geliştikçe devasa boyutlara ulaşabilir ve taçlarının rengi, bitki olgunlaştıkça değişebilir. Öte yandan, pek çokların tarımcı tarafından bu çiçek, kurtulması çok zor yabani ot kategorisindedir.

Çalı Minesi

Çalı Minesi

Gül
Güller en romantik ve en muhteşem kokulu çiçek türlerindendir. Güllerin sarının verdiği arkadaşlıktan, kırmızının verdiği gerçek aşka kadar renklerine göre farklılaşan farklı anlamları vardır.

Gül

Gül

Doğu Haşhaşı
Çok güzel ve çarpıcı rengi olan bu çiçek uzun ömürlüdür. Bahar aylarında çiçek açtıktan sonra, yaprakları ölür taki kış aylarında yağmurlarla birlikte tekrar yaprakları çıkana kadar bu böyle devam eder. Oz Büyücüsünün çiçeğidir aynı zamanda.

Doğu Haşhaşı

Doğu Haşhaşı

Mussaenda erythrophylla
Batı Afrika’dan Hindistan yarımadasına, Güney Asya ve güney Çin’e kadar görülebilen eski dünya kökenli bir bitkidir. Kırmızı ve sarı taçları çok dikkat çekicidir. Çiçek severler kadar, sinek ve arıların da favorilerindendir.

Mussaenda Erythrophylla

Mussaenda Erythrophylla

Begonya
Hem dışarıda y de kapalı ortamlarda yetişen bu çiçek çeşidi ile ilgili daha önceki Begonya yetiştirme ve bakımı konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Begonya

Begonya

İksora Çiçeği
Batı Hindistan Yasemini olarak da adlandırılan bu çiçek Hindistan’da tedavi amaçlı olarak yaygınca kullanılmaktadır. Bu çiçek genelde yüksek arzu, ihtirası temsil eder. Hediye olarak verirken dikkat etmek gerekir!

İksora

İksora

Dendrobium
1000’den fazla türü olan tropik orkidelerdendir. Çiçeklerinin şekli çok farklı ve mükemmeldir ki, insanı büyüler.

Dendrobium

Dendrobium

Dünyada çok fazla çiçek çeşidi var, hepsini burada tanıtmak tabiki mümkün değil, bu çiçekler sayısız tür arasından sadece bir kaçı. Sizin tercihleriniz hangisi?

Not:Bu yazıdaki çiçeklerle ilgili bilgilerde growspot adlı site içeriğinden yararlanıldı.

9 yorum “Dünyanın en güzel çiçeği

  1. Tam aradığım gibi bir site. Çiçekleri çok seviyorum. Hem çeşitlerini ve hem de özelliklerini bu siteden öğrenebileceğim. Emeğinize sağlık.

    1. Thank you Rhonda for taking the time to read it.I don’t plan on releasing any more of the book to the general public than I already have. I did so to try and get some feedback which I am getting. Most of it is positive which is great and gives me the self esteem to keep on goIn1.i&#82g7;m not overly happy with chapter 3 and I’m sure it will have a massive re-write but I had to get something down so I could move on.I want this book to be a success. I’m not talking financially but critically. Thanks again for taking the time to make a comment. Jack

  2. Çiçekler bir harika, ÇiçekLerin DiLi adın da sayfam var ve böyle bir site bulduğum için çok memnun oldum.. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Herkesi sayfama bekliyorum.

  3. Slm verdiğiniz bilgileri çok beğenerek okudum. Benim için çiçek yetiştirmek bir fobi tecrübelerimi blogumda paylaşmaya karar verdim.Simdi biraz acemiyim fakat öğreneceğim.Umarım birgün bende sizin kadar basarılı yazılar yazabilirim..Sızi gönülden kutluyorum. .

  4. iyi günler. a haber sitesinde dünyanın en ilginç çiçeklerinin resimlerini paylaşmışlar. 3. resimdeki çiçeğin adını biliyor musunuz? eger yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>