Killi toprak ve çiçek bakımı

Toprak çeşitleri arasında, çiçek ve bitki yetiştiriciliğinin en zor olduğu topraklardandır killi toprak. Killi toprak yapısındaki parçacıklar kumlu ve kireçli toprağa göre daha küçüktür ve su tutma kapasitesi killi toprağın diğer çeşitlere göre daha yüksektir. Öte yandan killi toprağın dezavantajları da vardır:

 • Su verildiğinde yoğunlaşır ve işlenmesi zor hale gelir.
 • Kil parçacıklarının birbirine sıkı sarılması nedeniyle, çok az hava alır.
 • Özellikle kuru ve yağmur yağmayan havalarda tuğla kadar serttir.

Sert olan bir killi toprağın yetiştiriciliğe uygun hale gelmesi bazen yılları bulabilir.

Killi toprağı nasıl değiştirebiliriz?

Killi toprak bahçe çiçekleri için ideal bir yetiştirme ortamı sunmaz, fakat yetiştirmeye karar verirseniz ya da zorundaysanız çok verimli bir toprak çeşidi olduğunu bilmelisiniz. Önemli bitki besinlerini çok iyi depolar ve bu besinler  toprağın işlenmesi için ideal ortamı oluşturur. Tek yapılması gereken killi toprağın yapısını gerekli hazırlıklarla işlenmeye uygun hale getirmektedir.

Killi toprağı yumuşak ve daha gevşek hale getirmek için yüksek oranlarda organik maddeler ile karıştırmak gereklidir. Toprak üst yüzeyinde bulunan organik madde, toprağın üst yüzeyinin kümelenmesini engeller, su tutma kapasitesini artırır ve erozyon ile toprak kaymasını da azaltır. İşin iyi tarafı killi toprağınızı işlenebilir hale getirdikten sonra tekrar herhangi bir çalışma yapmanıza gerek olmadan yıllarca çiçek yetiştirmekte kullanabilirsiniz. Organik madde olarak kullanılabilecek maddelerden en önde geleni komposttur. Yeşil taze yapraklar gibi kolaylıkla çürüyen maddeler en iyi komposttur. Kahverengi ya da talaş gibi yavaş dönüşen maddeler ise o kadar iyi değildir.

killi toprak

killi toprak

Killi toprağın sulanması

Killi toprak sulanırken bulunulan mevsime göre değişen akılda tutulmasında fayda olan hususlar vardır:

 • Özellikle kış aylarında sulama azaltılmalıdır. Toprak arasında, altında sıkışıp kalan su, soğu günlerde donacak ve çatlaklar oluşturarak çiçeklere zarar verebilecektir.
 • Yaz aylarında toprak kuruyabilir ve sertleşebilir. Bu durumda tohum ve filizler toprak altından yüzeye çıkamaz, çiçek ve bitki kökü toprağa daha fazla nüfuz etme imkanı bulamaz.
 • İlkbaharda, killi toprağın ısınması uzun sürdüğünden bitki dikimi için normalden biraz daha uzun süreyle beklemek uygun olacaktır.
 • Toprağı işlemek ve kazmak için en uygun zaman nem durumunun en uygun ve işlemenin en uygun olduğu kış zamanıdır.

Damlama yöntemi killi toprak için en iyi sulama yöntemidir. Damlama yöntemi le sulamada, su çok yavaş olarak toprağa verilir, köklerin bulunduğu bölge suyu almak için yeterli zamanı bulur. Yazın, dakikada 1 bardak olacak şekilde damlama ile bahçedeki çiçekli bölgelerin sulanması, suyun eşit şekilde dağıtılmasını ve su almayan bölge kalmamasını sağlayacaktır.

Bahçe çiçekleri için yeterli drenajın bahçede bulunması önemlidir. Bahçenizde drenaj iyi değil ve su hızlıca tahliye olmuyorsa, bahçe çiçeklerinizin zeminden daha yüksekte yetiştirilmesi uygun olacaktır.

Bazı bahçıvanlar, killi toprak ile kumun karıştırılması durumunda, toprağın drenaj kapasitesinin artacağını iddia etmektedirler. Aslında bu bahçıvanlara inanıp toprağınıza kum karıştırmak, sonucun toprağın hiç kullanılamaz gelmesi de olabileceği göz önünde bulundurularak biraz şans işidir.

Killi toprağın sürülmesi

 

Toprağın sürülmesi, bitki ve çiçekler için hazırlanmasındaki ilk aşamadır. Tohum ve filizlerin yayılması, havalandırma, suyun düzenlenmesi, oksijen dağılımı konularında toprağın sürülmesi iyi bir altyapı sunar. Toprak sürülürken killi toprağın neminin uygun düzeyde olduğuna dikkat edilmelidir. Uygun düzey ile kastedilen parmaklarınız arasına nemli killi toprağı aldığınızda toprak parçalandığında elde nemin hissedilmesidir.

Toprakta çalışma yapılmadan önce, Bahçe çapası ile killi toprağın çapalanması uygun olacaktır. Toprağı çapalarken ters yüz edin, katılaşmış bölümleri çapanın yanı ile kırın, güneş ışığı altında alacağı hava ile kurumaya bırakın. Topraktaki nem ve su buharlaştığında, toprak sertleştiğinde ve kuruduğunda tekrar nemlendirin.  Toprak tekrar kuruduğundan tırmıkla toprağınızı hazır hale getirin.

Toprağın sıklıkla çapalanması, topraktaki organik maddeleri tüketeceğinden, mikropların oluşması için uygun ortamı hazırlayacaktır.  Killi toprak işlenebilir hale geldiğinde ve çiçekler köklerini toprağa iyice yerleştirdiğinde, toprak çapalama işlemi minimum seviyeye çekilmelidir. Karbon, azot ve mikrobal canlılar böylelikle, toprak yüzeyinden en az 5 cm uzakta kalmış olacaktır.

Killi toprakta bitki ve çiçek yetiştirmek için ipuçları

 • Sonbahar ve erken kış mevsiminde, havalar nispeten daha kuruyken dikim yapın. Kış aylarında yağışlarla birlikte toprak ıslandığında genelde çalışılamaz hale gelir ve ilkbahara kadar beklemek gerekir.
 • Kış aylarında gerçekleşen donların kilin yapısını parçalamasına müsaade edin.
 • Kış aylarından sonra, toprakta biriken suyun çekilmesi ve toprağın kuruması arasında geçen sürede çok kısa bir zaman içinde ekim yapılabilir.
 • Drenajın oluşturulması veya ekim yapılacak alanın normal yüzeyden yükseltilmesi sağlanmadan erken ekim veya budama yapılmamalı, yapılacaksa da toprağın kurumasına kadar beklenmelidir.
 • Ağaçlar, gül ve sarmaşık gibi tırmanıcılar genelde killi toprakta yetiştirmek için daha uygun seçimlerdir. Daha sık budanma ve bakım gerektiren, yıllık çiçekler killi toprak için çok uygun seçimler değildir. Killi toprağa uygun çiçeklerin ekilmesi en iyi toprağın kuru olduğu ve işlenebilir olduğu sonbaharın erken dönemlerinde yapılabilir.
 • Meyve ağaçları killi toprakta iyi serpilir, fakat çilek, dut gibi yumuşak meyveler, killi toprakta sorun yaşayacaktır.

 Bahçe çiçekleri için killi toprak nasıl ideal hale getirilir?

 • Toprağın üzerine basılması ve ezilmesini önlemek, ayrıca iyi bir drenaj oluşturmak için bahçe çiçekliğinizi zeminden yüksekte oluşturmanız uygun olacaktır.
 • Bahçe çiçekliğiniz killi toprak için uygun olduğundan, çapalama yapmanıza gerek yoktur.
 • Bazı killi topraklara kalsiyum eklenmesi durumunda, toprak yapısı yumru haline gelecek ve toprak kalsiyuma iyi tepki verecektir. Toprağın asidik olduğu ortamlarda kireç eklenebilir, toprak asidik değilse alçıtaşı eklemek daha uygun olacaktır. Alçı taşı, killi toprak geliştirici olarak bahçecilik marketlerinde satılan pek çok maddenin yapı taşıdır. Alçı taşını, bahçedeki killi toprağın küçük bir bölümünde deneyerek öncelikle test etmek daha uygun olacaktır.
 • Gübre veya kompost gibi organik maddelerin toprağınıza eklenmesi, killi toprak kalitesini gözle görülür şekilde yükselttiği görülecektir.
 • Ağaç ve çalı gibi uzun ömürlü bitkilerin çevresine malçlama yapılması, özellikle yaz aylarında çatlamaları engelleyecek ve toprak neminin korunmasını sağlayacaktır.

Killi toprağa çakıl, kum ve mucur eklenmesi

Kil parçacıkları bir topraktaki dominant özelliğe sahip parçacıklardandır. Kum, kil ve mil boyutları kıyaslandığında kil parçacıklarının en ufak boyutta olduğu görülecektir. Bu da kilin toprakta bir alana en fazla oranda sığabileceğini ve daha fazla yüzeyle temas etmesine olanak vermektedir. Öte yandan, kum ve mil parçacıkları kile göre çok daha büyüktür, dolayısıyla bir alanı doldurmak için daha az sayıda bu parçacıklardan kullanılmasına ihtiyaç vardır. Bu parçacıkların oluşturduğu toplam yüzey kile göre daha küçük olduğundan, kile göre toprağa daha az nüfuz edebilmekte ve etkileri çok daha az olmaktadır.

Bunun uygulamaya dönük anlamı ise şudur: Killi toprağa kum parçacıkları eklemek suretiyle çiçek yetiştirmeye uygun hale getirilmesi çok zordur. Büyük alanlarda çok büyük miktarda kuma ihtiyaç olacağından kum dökülmesi çok da pratik olmaz. Bunun yerine, killi toprağı geliştirmek için, yüzeyden yüksekte çiçeklikler oluşturulması, organik maddeler eklenmesi veya gül çiçeği gibi killi toprakta yetiştirmeye uygun çiçekler kullanılması daha iyi sonuçlar verecektir.

Hafif killi diye adlandırabileceğimiz toprağın yaklaşık % 40ının kilden oluştuğu toprak çeşitlerinde, çiçek yetiştirebilmek için toprak yüzeyindeki kil oranının yarıya kadar indirilmesi gerekir. Kile başka maddeler eklenmesi toprağın istikrarını bozacak ve işlenmesini güçleştirecektir.  Öncelikle küçük bir alanda ekleme yapılarak denenmesi ve ortaya çıkacak başarı ve maliyet ile ilgili bilgi sahibi olunduktan sonra yönteme karar verilmesi uygun olacaktır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>