Mavi gülün anlamı

Mavi gülün anlamı, renk ayrımı yapılmaksızın gül çiçeğinin kendisi gibi pek çok hikaye ile doludur. Sanat ve medya gibi tüm topluma etkisi olan alanlarında mavi gül sıklıkla tasvir edilerek farklı anlamlar yüklenmiştir.

Mavi gül, genetik nedenlerden dolayı doğada kendiliğinden bulunmaz. Gül çiçeği, gerçek mavi rengini verecek gen ve pigmentlere sahip değildir. Bazı ışıklar altında, lavanta veya mor renkli bir gül, ışıklandırma nedeniyle mavi olarak görünse de, bu sadece bir ışık oyunudur.

Pek çok çiçekçi ise, beyaz renkli gülü, mavi boya ile renklendirmek suretiyle, sahte mavi çiçekler satabilmektedir.

Beyaz Güllerin Boyanması
Mavi gülün doğada doğal olarak bulunmaması nedeniyle tarih boyunca beyaz gül’ün mavi renge boyanması yoluyla mavi gül elde edilmeye çalışılmıştır. Endülüs zamanında Ibni Avam’ın yazdığı bir kitapta, beyaz güllerin köklerine mavi boya yerleştirilmesiyle mavi güllerin elde edildiğinden bahsedilmektedir.

Genetik Değişiklikle Elde Edilen Mavi Gül
Avusturalyalı Florigene ve Japon Suntory firmalarının 13 yıllık ortak çalışması sonucunda, çiçeklerde mavi rengi veren delfinidin pigmentini taşıyan ilk mavi gül, beyaz gül’ün genetiğinin değiştirilmesi suretiyle yaratılmıştır. Medya, bu gülü mavi olarak tanımlasa da esasında, üretilen çiçek eflatun renkli olmuştur. Genetik mühendisliği, mavi gülü elde etmek için 3 farklı genle ilgilenmiş, 2 adedi değiştirmiş, 1 yeni gen eklemiştir. Yapılan değişiklikler sonrasında mavinin tonlarında gül üretilmesi başarılmıştır. Fakat üretilen çiçek hala tam olarak mavi değil, eflatun ve lavanta renklerinin tonlarıdır.

Mavi Gülün Anlamı Nedir?

• Mavi gül tabiatta normal şartlarda bulunmadığından doğa üstü bir yapısı ve anlamı vardır. Örnek vermek gerekirse, 1990’larda ülkemizde de çok sevilerek izlenen “İkiz Tepe”ler dizisinde, FBI ajanı Gordon Cole, mantıksal ve bilimsel olarak açıklanamayan suçları tasvir etmek için “mavi gül olayları” tabirini kullanmıştır. David Lynch’in dizisinde, doğaüstü olan ve açıklanamayan olaylar, mavi gül’ün doğal olmayan yapısına atıfta bulunulmak suretiyle tasvir edilmektedir.
• Mavi gül insanda aklın, hayal gücü kuvvetli, istekli ve özgürlüğüne düşkün karakteristik özelliklerinden oluşur. Mavi gül arayışı yüzyıllardır sürmekte ve pek çok çiçek yetiştiricisi mücadelesine devam etmektedir.
• Tabiatta doğal halde bulunmaması ve çiçek dünyasında mavi güle duyulan özlem nedeniyle, mavi gül elde edilemezliği ifade etmektedir. Hiç bir zaman gerçekleşmeyecek bir hayal ve hiç bir zaman yerine getirilemeyecek bir arzuyu anlatmak için mavi gül sembol olarak kullanılabilmektedir.
• Bazı insanlar, mavi gülü ilk görüşte aşkın yaşattığı duyguların dışa vurumu olarak anlamlandırmaktadır. İmkansız ve karşılık bulmayan aşklar da mavi gülle özdeşleştirilmektedir. Bazı kültürlerde ise, asil kanı, krallara ait ihtişam ve görkemi sembolize etmektedir.
• “İmkansız”ın gerçekleştirilmesi, tüm zorlukların üstesinden gelinmesi ve yeni başlangıçlar da mavi gülle anılabilir. Hiç kimsenin anlatmadığı, sonu belli olmayan bir yola girdiğimizde kalbimizde sözlerle anlatılamayacak kadar derin duygular oluşur. Derin duyguların yaşattığı bu heyecan da mavi gülle ifade edilebilir.
• Soğuk renkli gül, çözülmesi kolay olmayan, kalıplara sokulamayacak kişilikleri tasvir etmek için de kullanılabilir. Aynı zamanda, kurallara aykırı kişilikler için de kullanılabilmektedir. Ünlü Amerikalı yazar Tennessee Williams’ın klasik “The Glass Menagerie” adlı oyunundaki ana karakterin sakat olması nedeniyle lakabı, “Mavi Gül”dür. Ana karaktere, diğer insanlardan farklılığının güzelliğine dikkat çekmek üzere “Mavi Gül” lakabı verilmiştir.
• Yapay olarak üretilip, doğada kendiliğinden oluşan bir ürün olmaması nedeniyle, mavi gül manipülatif olmanın gücünü de ifade etmektedir.
• Mavi gökyüzünün rengidir ve insanlarda özgürlük, barış ve huzur hislerini uyandırır. Dolayısıyla, mavi güllerin aynı zamanda insanları rahatlatıcı etkisi vardır. Eğer yakın olduğunuz bir kişi zor durumdaysa, sakinleşmesi ve tekrar hayatında kontrolü ele alması için ona bir buket gül vermeyi düşünebilirsiniz.
• Mavi gül’ün genetik mühendisliğiyle elde edilmesi çalışmalarında başarılı olunması ve Japonya’dan sonra diğer ülkelerde de genetiği değiştirilmiş bu gülün satılmaya başlanması nedeniyle, bu güle son yıllarda lüks ve zenginlik anlamı da yüklenmeye başlanmıştır.
• Mavi gül veya mavi güllerden oluşan buket, doğum günü, yolculuk, yeni iş gibi durumlarda hediye olarak verilebildiğinden, hayattaki yeni başlangıçları da ifade edebilmektedir. Öte yandan, yeni ilişkiye başladığınız veya başlamayı umut ettiğiniz kişinin mavi gülün anlamını bilmeme olasılığına karşılık, bu kişiye mavi gül verilmesi uygun olmayabilir.

Mavi Gülün Farklı Tonlardaki Renklerinin Anlamı
• Mavi ve daha koyu rengi mor çok eski dönemlerden beri gizemin ve belirsizliğin simgesidir. İnsan eliyle üretilen bir çiçek olması mavi güldeki olağanüstülük hissini artırır. Bu anlamda mavi gül tamamıyla elde edilemeyecek, olağanüstü ve imkansız olana bir övgüdür.
• Mavi gülün daha açık tonları aşkın ilk coşkusunun ifadesidir. Büyülenme, ilk görüşteki o şaşkınlık ve heyecan mavi gülün güzel anlamlarından biridir.

Aşağıda mavi gülün dışındaki diğer renklerdeki güllerin anlamı yer alıyor.
Beyaz gül- Ölümsüz aşk, maneviyat, saflık, masumluk, manevi bütünlük, gizlilik.
Kırmızı gül- İhtiras, aşk, saygı, cesaret ve tebrik. Çin’de ise kırmızı gül mutluluğu ifade eder.
Pembe gül- Tatlılık, hayranlık, alımlılık, takdir etme.
Kavuniçi renkli gül- İstek, gurur, heves, sıcaklık ve enerji.
Sarı gül- Arkadaşlık, keyif, hoş geldin, memnunluk ve hoşlanma.
Lavanta renkli gül- Asalet, zafer, ilk görüşte aşk
Siyah gül- Yeniden doğuş, yeni başlangıçlar, ölüm ve refah.

Edebiyat ve diğer sanat dallarında Mavi gül’ün Kullanımı

Ülkemiz Kültüründe Mavi Gül Şiiri
“Mavi Gül” adıyla ülkemizde pek çok şiir yazılmıştır. Aşağıda, ülkemizin önde gelen sanatçılarından Fatih Kısaparmak’ın kaleme aldığı Mavi Gül adlı şiiri bulabilirsiniz.

Benim tanıdığım benim sevdiğim
Gözlerinin içi gülen bir kızdı
Yıllar sonra gördüğüm hayat yorgunu
Yaralı bir kadındı yapayalnızdı
Yıllar sonra gördüğüm bin defa pişman
Ezik bir mavi güldü yapayalnızdı

Söyle gülüm ne olur söyle
Yıllar sonra ne yaptı böyle
Mavi gülüm ne olur söyle
Hayak sana ne yaptı böyle
Söyle kimler getirdi seni bu hale
Özlemleri yarım düşleri kırık
Yenilmiş kaybetmiş acılar tanık
o güzel gözlerinin ateşi sönmüş
Mutluluğa uzaktan bakıyor artık
Ah o güzel gözlerin güneşi batmış
Mutluluğa uzaktan bakıyor artık

Söyle gülüm ne olur söyle
Yıllar sonra ne yaptı böyle
Mavi gülüm ne olur söyle
Hayak sana ne yaptı böyle
Söyle kimler getirdi seni bu hale
Söyle söyle mavi gül kanıyor musun
Yaşanmamış yıllara yanıyor musun

Mavi gülün farklı anlamları

Mavi gülün farklı anlamları

Ülkemiz Kültüründe Mavi Gül’ün Hikayesi
Mavi Gül’le ilgili ülkemizde pek çok hikaye bulunmaktadır. Örneğin, yazar Osman Çeviksoy, “Kar Yağar Gül Üstüne” kitabında yer alan “Mavi Gül” hikâyesinde; Bedrettin ile Mesude’nin aşkını mavi gül ile sembolleştirmektedir. Bedrettin Mesude’ye açamadığı ve karşılıksız olduğundan şüphelendiği aşkını, onun mavi gözlerinden aldığı ilhamla şöyle türküleştirmiştir:
“Bülbül isem canım yok mu?
Gülüm mavi mavi bakma.
Bir yudumluk sevgi çok mu?
Canım mavi mavi bakma.
Mavi gülüm, mavi gülüm
Öldür beni mavi gülüm.”

Dünya Kültüründe Mavi Gül
Mavi gül’ün tabiatta doğal olarak bulunamayışı nedeniyle, gizem ve imkansıza olana özlemle sembolize edilmiştir. Bazı toplumlarda daha da ileri gidilerek, mavi gül’ü taşıyan bir kişinin tüm dileklerinin gerçekleşeceği varsayılmaktadır. Mavi gül’e olan özlem o kadar eskidir ki, 1840’larda İngiltere ve Belçika’da gerçek mavi gül’ü üretebilen kişiye 500 bin Frank ödül vaat edildiği bilinmektedir.
Rudyard Kipling adlı şair mavi gül’le ilgili pekçok şiir yazmıştır. Mavi gül’ler, Japonya’da Cennet Öpücüğü gibi pek çok animasyonda konu edilmiştir. Mavi gül aynı zamanda, “Bağdat Hırsızı”, “İkiz Tepeler” adlı filmler ile birlikte, Simpsons adlı çizgi filmin “Felaket Düğünü” adlı bölümüne de konu olmuştur. Metal Gear Solid 4 adlı oyunda, Nomad karakterinin mutfağında bir mavi gül vardır ve Otacon Solid Snake’le konuşurken bir diyalogda ona mavi gül diye hitap etmektedir. The Residents adlı grubun 1978 yılı tarihli EP’sindeki şarkılardan birinin adı “Blue Rosebud”dır. Anything Boz adlı gruubun 1993 tarihli albümündeki şarkılardan birinin adı da “Blue Little Rose”dur.
Çin Kültüründe ise mavi gül, imkansız aşkla ilgili umudu ifade eder.

Rüyada Mavi Gül Görmek

Mavi gül ulaşılamazlık, elde edilemezlik ve bilinmezliği ifade eder. Rüyanızda mavi gül gördüyseniz, yakın zaman içerisinde rahatlamaya ihtiyacınız olduğu ve diğer insanların sizinle ilgili düşüncelerine biraz boş vermeye ihtiyacınız var diye yorumlanabilir. Her durumda, hayatınızda size zararı olan ve baskı yaratan bu insanlardan uzak durmalı ve sadece iş için, gerekiyorsa görüşmelisiniz. Sabırlı olursanız büyük ihtimalle rahatlamış olacak ve huzura ereceksiniz. Aynı zamanda, Mavi renk rüyalarda iyileşmenin sembolüdür. Rüyanızda mavi gül görmeniz durumu, duygularınızla barışık hale geldiğiniz, affedici olduğunuz ve başkalarına kendinizi açtığınızı da ifade ediyor olabilir.

Siyaset ve Diplomaside Mavi Gül
Japon Başbakanı Yukio Hatoyama, göreve ilk geldiğinde Amerika Başkanı Barrack Obama’yı ağırlamıştı. Daha sonra gerçekleşen haftalık basın toplantısında Hatoyama, akşam yemeği öncesi Barrack Obama’ya sadece tek mavi gül verdiğini söylemiştir.
Hatoyama basın toplantısında “Güllerin mavi rengi veren gene sahip olmamaları nedeniyle, tarih boyunca mavi gül üretilmesinin imkansızlığı’na inanıldı. Öte yandan, bir Japon Firması 14 sene mavi gülü üretmek için çalıştı ve sonunda üretim yapmayı başardı. Başkan Obama’ya “elde edilmesi imkansız” olan bu mavi gülün sonunda insanlık tarafından nasıl yaratıldığını ve mavi gül gibi Amerika ve Japonya’nın da imkansızı başarabileceğini anlattım” demiştir.

Mavi gül buketi

Mavi gül buketi

Mavi Gül Nasıl Üretildi?
Mavi güle maviliğini veren Delfiniyum’dan türetilen Delfidin adlı pigmenttir. Bir çiçekte Delfidinin aktif hale gelmesi için çiçeğin hücrelerinin asidik olması gerekir.
İşte bu asidik ortam gereksinimi çiçek dünyasında mavi rengi görmemizi engeller. Yani, bir çiçeğin mavi olması için Delfidin pigmentini taşıması yetmez, ortamın da asidik olması gerekir. Çok az bitki bunu başarabilir. Güller doğal olarak Delfidin üretemez. 25 binin üzerinde gül çeşidi olmasına karşın bunların çoğu bu sebeple, kırmızı, beyaz, pembe veya sarıdır. Geleneksel melezleme yöntemiyle elde edilen güller ise daha çok lila rengine benzer. Son zamanlara kadar mavi gül elde etmenin tek yolu beyaz gülü boyamaktı.

Mavi gül yaratmak ciddi genetik mühendisliğine ihtiyaç duyar. Yukarıda belirtildiği gibi Japon Suntory ve Avustralyalı Florigene Firmaları biyoteknoloji ile mavi gül elde etme çalışmalarına 1990 yılında başlamıştır. Delfidin pigmenti güllerde doğal olarak bulunmadığından bu pigmentin diğer bitkilerden taşınması gerekmiştir.
İlk denemelerde, Delfidin Petunya’lardan taşınmaya çalışılmış, fakat başarısız olunmuştur. Öte yandan Delfidin pigmentinin Petunyalardan Karanfillere taşınabilmesi 1997 yılında mümkün olmuş ve mavi renkli karanfiller üretilebilmiştir.

2004 yılında ise Hercai Menekşe’sinden güllere mavilik pigmentinin başarılı şekilde taşınması sağlanmıştır. Ortaya çıkan mavi, genelde mora benzemesine karşılık, bu büyük bir ilerlemeydi. Genetik mühendisleri gerçek maviyi üretebilmek için mavilik pigmentini taşıyabildikleri gibi kırmızı pigmentleri baskılamayı da sağlamışlardır.
Kırmızı pigmentlerin baskılanması sonucu ortaya çıkan mavi güller hala mükemmel değil ve mor ve eflatuna benziyor. Öte yandan mühendisler kırmızıyı tamamen baskılamak için uğraşıyorlar. Güllerde mavi rengin elde edilmesinin başarılması ise diğer renklerin de üretilmesini sağlayacaktır.

Mavi Gül Yetiştiriciliği
Melez ve doğal olarak yetiştirilen güllerin genelde tam anlamıyla mavi olmamalarına karşın pek çoğuna Mavi sıfatı verilmektedir. Blueberry Hill türündeki güller gerçek anlamda açık lila rengindedir. Bu güller, ortalama 120 cm yüksekliğine ulaşabilir ve elma gibi koktukları söylenir. Velchenblau adlı gül, gerçekte mor rengi ve üzerindeki taçlarında beyaz şeritler vardır. Bu gül çok yüksek yerlere kadar tırmanabilir. Mavi Ay gülleri ise melezdir ve gerçekte mavi değil lila rengindedir. Suntory ve Florigene adlı Avustralyalı ve Japon firmalarından önce Mavi ay gülleri gerçek maviye en yakın güller olarak düşünülmüştür. Mavi Nil gülü ise lavanta melezidir ve yoğun gül kokusuyla bilinir.

Sonuç
Gerçek mavi renkli gülü elde etmek için bilim insanlarının çabaları devam ediyor. Bugün mavi gül var ama sadece eflatun renginin tonları şeklinde ve sadece bazı ışıklar altında mavi gibi görünüyor. Mavi gül’ün çok farklı anlamları olmasına karşın, en çok, hayal ürünü olması ve elde edilemezliği sembolize etmesinden dolayı, yakın olduğunuz birine göndermeden önce 2 kere düşünmenizde fayda olabilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>