Atatürk Çiçeği ile ilgili 10 ilginç şey

Bilimsel adıyla Poinsettia’lar, bilinen adıyla Atatürk çiçeği senelerdir yılbaşında dekor gibi kullanılıyor. Zamanında Atatürk bitkiyi bir serada görüp beğenmiş. İsmi bu sebeple bizde Atatürk Çiçeği’dir. Kırmızı dışında genleriyle oynanıp sonradan üretilmiş beyaz, pembe ya da iki renk örnekleri de var. Sıcak şehirlerde açık havada gelişiyorlar. Yarı gölge seviyorlar.

Şimdi gelin bu çiçekle ilgili ilginç gerçeklere bir bakalım.

• Atatürk çiçeği yılbaşının habercisidir ve özellikle Avrupa ile Amerika’da yılbaşı yaklaşırken insanlar tarafından görsellik ve yılbaşı kutlamalarında kullanılmak üzere tercih edilir. Yılbaşı’nı Atatürk çiçeğinden daha fazla hiçbir çiçek haber vermez.

• Atatürk çiçeği Euphorbiaceae veya Spurge bitki ailesine dahildir. Botanik biliminde Atatürk çiçeği’nin adı Euphorbia pulcherrima olarak geçer.

• Euphorbiaceae çiçek ailesinden pek çok çiçek çeşidi, sütümsü bir salgıya sahiptir. Latekse karşı alerjisi olan pek çok insanın bu çiçeğin yapraklarıyla teması halinde alerjik durumlar oluşabilir. Alerjik biriyseniz, çiçeğe dokunmamanız yetmeyecek, varsa evde bulunan hayvanlarınızın da çiçeğe sürtünmesini engellemelisiniz. Aksi takdirde, köpek ve kedilerinizi severken alerjik sorunlar ortaya çıkabilecektir.

• Atatürk çiçekleri zehirli türlerden değildir. Yurtdışındaki üniversitelerde yapılan araştırmalarda ortalama ağırlıktaki bir çocuğun Atatürk çiçeği yapraklarından zehirlenmesi için en az 500 farklı çiçek yaprağı yutması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, Atatürk çiçeği yapraklarının tadı çok kötüdür. Ev hayvanlarınızın çiçek yapraklarını yemesinin önüne geçmeniz uygun olacaktır.

• Cafcaflı görüntüsü olan ve renkli olan parçaları pek çok insanın sandığı gibi çiçek değildir. Söz konusu bölümler aslında renk değişimine uğramış yapraklardır.

• Atatürk çiçeği aynı zamanda renginden dolayı ıstakoz çiçeği olarak da bilinir. Kırmızı renginden dolayı alev yapraklı çiçek olarak da adlandırılmaktadır.

• 100’den fazla Atatürk çiçeği çeşidi olduğu bilinmektedir. Atatürk çiçekleri, normal kırmızı rengi dışında, beyaz, şarap rengi veya mermer renginde de olabilmektedir.

• Atatürk çiçeği satın alan kişilerin % 80’inin bayan olduğu tahmin edilmektedir.

• Atatürk çiçeği ile ilgili en sık sorulan soru, satın alma ardından ertesi senelerde nasıl çiçek açmasının sağlanacağıdır. Poinsettia, brakte yapraklarını döktüğünde dinleme evresine girer. Bu dönemde toprak seviyesinden 10-15 cm yükseklikten budanır (budanan dallarından çelikle çoğaltabilirsiniz). Mart ayına kadar serin ve gölgelik bir yere alınır ve sulaması azaltılır.Mart ayında filizlenme başladığında aydınlık bir yere alıp sulamayı arttırın. Eyül ayı boyunca günde 15 saat karanlıkta kalmasını sağlayın. Bunun için bitkinin üzerini örtebilirsiniz. Bir ay buyunca karanlıkta bırakma ile tekrar renkli brakte yapraklar elde edebilirsiniz. Bu dönemde kesinlikle yaprakları ıslatmamaya dikkat etmelisiniz.

• En çok tercih edilen renk kırmızı’dır.

Atatürk Çiçeği Özellikleri

Atatürk çiçeği adlı yazımızda detaylı olarak anlatmıştık fakat çiçeğin özelliklerini ve ihtiyaçlarını bir kez daha gözden geçirmekte fayda var.

Işık

Atatürk çiçeği yüksek ışık yoğunluğuna ihtiyaç duyarlar. Max. güneş ışığı sayesinde brakte yapraklarındaki güzel rengi koruyabilirsiniz. Aksi durumda renkli brakte yaprakların canlı rengini koruyamazsınız.

Sıcaklık

18-240C’de çok iyi yetişmekte ve renkli brakte yaprağı elde edilebilmektedir.

Toprak

Poinsettia hafif asitik toprakları sever.

Paket toprağı kullanacak iseniz mutlaka 1/4 oranında ponza taşı veya perlit ile karışım yapmalısınız. Çünkü poinsettia çabuk kuruyan havadar toprakları sever. Bu toprak karışımına yanmış çiftlik gübresi de eklerseniz çok iyi olur.

Sulama

Sulama suyumuz kireçsiz (en az bir gece bekletilmiş su) ve oda sıcaklığında olmalıdır.

Fazla sulamadan kaçınılmalıdır.

Toprak üstü hafif kuruduğunda sulama yapılmalıdır.

Saksı toprağının fazla ıslak olması kök hastalıklarına neden olur.

Sulama renkli brakte yapraklar ölmesinden sonra yavaş yavaş azaltılmalıdır. Sadece bitkiyi hayatta tutabilecek kadar su verilmelidir. Çünkü bu dönemde bitki uyku devresine girer ve fazla su kullanmaz ve bu dönemde bol sulanırsa bitki kökleri suyu kullanmayacağı için kökler çürür, bitkimizi kaybederiz.

Gübreleme

Mayıs-Eylül arasında beş sulamada bir genel amaçlı sıvı besin verilmelidir. Daha sonra çiçeklenme dönemine kadar gübre verilmez, çiçeklenme başladığında tekrar gübreleme yapılmalıdır.

Tekrar Çiçeklendirme

Poinsettia, brakte yapraklarını döktüğünde dinleme evresine girer. Bu dönemde toprak seviyesinden 10-15 cm yükseklikten budanır (budanan dallarından çelikle çoğaltabilirsiniz). Mart ayına kadar serin ve gölgelik bir yere alınır ve sulaması azaltılır.Mart ayında filizlenme başladığında aydınlık bir yere alıp sulamayı arttırın. Eyül ayı boyunca günde 15 saat karanlıkta kalmasını sağlayın. Bunun için bitkinin üzerini örtebilirsiniz. Bir ay buyunca karanlıkta bırakma ile tekrar renkli brakte yapraklar elde edebilirsiniz. Bu dönemde kesinlikle yaprakları ıslatmamaya dikkat etmelisiniz.

Üretimi

Budadığımız parçalarla çelikle kolaylıkla çoğaltabiliriz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>