Güzel kokulu çiçekler

Bazı güzel kokan çiçekler, o kadar güzel kokuya sahiptirler ki, görünüşleri değil kokularına aldanırsınız. Bazı çiçekler ise görünüşleri dışında hiç bir şey vermez, burnunuzu çiçeğe götürdüğünüzde hiçbiri kokmaz. Aşağıda size sunacağımız 7 adet çiçek, güzel kokan çiçekler arasında ayrıcalıklı yere sahiptir. Bu çiçeklerin güçlü ve farklı aroması vardır. Sadece güzel kokmakla kalmazlar, kokuları aynı zamanda kalıcıdır.

Gözünüze çarpsın veya çarpmasın, bu en güzel kokan çiçekler tüm duygularınıza hitap eder ve gerçek bir kokuya sahiptirler.

Manolya Çiçeği

Manolya çiçekleri genelde saf beyaz, bazen de koyu pembedir. Çiçeklerin kendisi iki avucu dolduracak büyüklüğe sahiptir.

Ülkemizde, manolya ağaçları ilkbahar kendini göstermeye başladığında açmaya başlar ve yeşilliğin tekrar dünyaya gelmesinin habercileridir. Sıcak uzun günlerde, manolyalar meltem esintisi verirler.

Manolya

Manolya

Öte yandan, maalesef manolyaların kokusunu uzun zaman aralığında duyamayız. Dalından bir manolyayı koparmanız durumunda, dal birden kurumaya başlar kahverengileşir. Sadece ağacında sevilmelidir manolyalar.

Beyaz Kenarlı Mor leylak

Leylakların çok güçlü kokuya sahip olmaları aslında iyi bir şeydir. Bu güzel renkli çiçeği arılar çok sever ve bu sebeple burnumuza bu çiçeği derin koklamak için götüremeyiz.

Pembe, morun tonları ve eflatun renklerinde leylaklar bulunmasında karşın, beyaz leylaklar en güzel kokan çiçek çeşididir.

Leylak,  küçük boyutlu bir ağacımsı bitkidir. Baharın sonlarına dolu, leylaklarla dolu ağacından koparılmış bir dal genelde sokak çiçekçileri tarafından satılmaya çalışılır, fakat dalından koparılmış bir leylak hemen solacaktır.

Mor leylak

Mor leylak

Frezya

Freazya çiçeği her renkte bulunulabilen gösterişli bir çeşittir.

Frezya

Frezya

Menekşe

Menekşeler değişik bir çiçek çeşididir. Genelde ince ve narin yapılı olan bu çiçek bahçenin en kuytu, gölge köşesinde ya da çimenler arasında zorlukla görülebilir. Tüm menekşeler aynı düzeyde güzel kokuya sahip değildir. Pembe renkli menekşe ise en güzel kokan menekşe çiçeğidir. Mor heryerde bulunabilen menekşeler göre pembe renkli menekşeler çok güzel kokar.

Menekşe

Menekşe

Kokulu bezelye çiçeği

Bezelye çiçekleri, en güzel kokan çiçek çeşididir çoğu çiçekçiye göre.

Koyu kırmızı, beyaz, pembe, macenta, mor ve bu renklerin farklı kombinasyonu renklerde bulunabilir. Tüm farklı renkler ve kombinasyonlarının hepsinin farklı farklı kokuları vardır ve hiç sıkıcı bir çiçek değildir.

Kokulu bezelye çiçeği

Kokulu bezelye çiçeği

Dağınık ve yeşil olarak yetişen bu bitki,  çiçek açmadan önce çok dikkat çekmez ve kokusu bulunmaz, fakat çiçeklerini açınca koklanmaya değecek kadar güzeldir.

verirler çevrelerine.

Gül

Güller tüm dünyada güzel kokularıyla bilinirler. Fakat son yıllarda, sadece görünüş amaçlı hormolu mükemmel gül çiçekleri üretilmekte maalesef. Bu çiçeklerin hiç kokusu olmayabilir.

Gül

Gül

Bu sebeple güzel kokulu gül çiçeği bulmanız için çiçekçilerce hazır yetiştirilenlere değil de, apartman bahçelerinde kendiliğinden yetişen, yaprakları orantısı gül çiçeklerine bakmalısınız.

Tüm renklerde güzel kokan gül  bulunmakla birlikte, çoğu çiçekçiye göre, en iyi kokan gül çiçekleri mor ve sarı renklerindedir.

Gardenya

Klasik beyaz gardenya çiçeği, koyu yeşil ve parlak yapraklarıyla tezat oluşturur. Kokusu için süper ve çok güçlüdür.

Gardenya

Gardenya

Çiçekler neden güzel kokar

Çiçeklerin çoğu, üremelerini devam ettirebilmek için güzel kokular yayarlar. Çoğu çiçek açan bitki, kokuları sayesinde, kuş ve arı gibi böcekleri kendilerine çekerek döllenmelerini gerçekleştirirler. Bazıları ise, sadece tek bir böcek türüne hitap eden koku yayar. Örneğin Soaptree yucca adlı bitki sadece yucca kelebeği adlı canlı için koku yayarak bu canlıyı kendine çeker. Polen taşıyıcılar çiçek çiçek gezer, polenleri toplar ve bitkilerin döllenmesini gerçekleştirmelerini sağlar.

Pek çok doğa olayında olduğu gibi, insanoğlu, çiçeklerin koku kabiliyetini kendileri de yapmayı başarabilmişlerdir. İbni Sina’nın 1000 yıldan fazla zaman önce, çiçek kokularını aromatik yağlarda saklamayı başardığı bilim tarihçileri tarafından bilinmektedir. Üreten ayrı oranlara sahiptir. Orkide’ler sadece kendi türlerine özgü orkide böceği olarak bilinen canlıları kendilerine çekmek için koku yayar.

Peki kokuyu ne yaratır. Bu sorunun cevabı çiçeğin çeşidine göre değişir. Bazı bitkiler taç yaprakları aracılığıyla koku üretir. Orkide gibi diğerleri ise, polen taşıyıcıları kendilerine çekmek için koku yaymaktadırlar.

Kokulu çiçekler ve parfümler

İbni Sina’dan günümüze çok zaman geçti ve artık çiçek kokuları bir fıs kadar uzağımızda. Parfümlerde kullanılan esansların formülü büyük firmalarca kimseyle paylaşılmıyor ve bu formülleri elde etmek neredeyse Coca Cola’nın formülünü elde etmekten daha güç. Parfüm kokularını geliştiren uzmanlar genelde çok tanınmıyor ve kimse onların parfüm uzmanı olduğunu bilmeyebilir. Tüm çiçekler güzel kokabilmesine karşın, özellikle son yıllarda bazı çiçeklerin olağanüstü güzellikteki güçlü kokuları nedeniyle parfümlerde daha sık olarak kullanıldıklarını görüyoruz.  Yukarıda da belirttiğimiz gibi, gül, manolya, leylak parfümlerde en fazla kullanılan kokulu çiçeklerin başında geliyor.

Bir yorum “Güzel kokulu çiçekler

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>