Havayı temizleyen ev çiçekleri

Amerikan Ulusal Uzay Araştırmaları Kuruluşu (NASA) uzayla ilgili çalışmalarında evde yetiştirilen salon çiçeklerinin ev yaşamına nasıl katkı yaptıklarını incelemiştir. NASA, yaptığı çalışmalarda uzaya gönderilen insanların, atmosferde rahat nefes alabilmeleri ve yaşamlarının Dünya’da olduğu gibi devam ettirilebilmesi için ev çiçeklerinin hava temizleme özelliğinden yararlanılabileceğini keşfetmiştir.

Bilim adamları yaptığı araştırmalarda, saksıda yetişen ve çiçek açan bitkilerin evlerdeki hava kirliliği ile mücadelede kullanılabileceği buldular. Buna göre çiçekler, her gün yaptıkları fotosentez aracılığı ile, havadaki zehirli gazları filtrelemektedir. Bazı zehirli maddeler ise, bitkinin toprağı tarafından emilmekte ve etkisi azaltılmaktadır.

Biyologlar bitkilerin fotosentez yaparak havadaki Karbondioksid’i aldığını ve oksijen salgıladığını zaten biliyordu. NASA çalışması ise Karbondioksit dışında, Benzen, Formaldehid, Trikloretilen adlı zararlı maddelerin de birçok ev çiçeği tarafından emildiğini ve etkilerini azalttığını göstermiştir.

Kapalı havalı ortamlardaki zehirli maddeler

Kapalı havalı ortamlardaki zehirli maddeler

Havayı temizleyen bitkiler

Havayı temizleyen bitkiler

Bu kapsamda, tüm ev çiçeklerinin havayı büyük oranda temizlediği anlaşılmakla birlikte, hepsinin eşit düzeyde temizleyip temizlemediği anlaşılamamıştır. Ayrıca, sadece çiçek yetiştirerek tüm zararlı gazların temizlenmesi de mümkün değildir. Bazı bitkiler, Formaldehid maddesini temizlerken, bazıları Benzen, bazıları ise Trikloretilen’in temizlenmesinde daha başarılıdır. Öte yandan birden fazla çiçek çeşidi kullanmak suretiyle, evimizdeki değişik zararlı gazların temizlenmesi mümkündür. Bir başka deyişle, evimizdeki çiçekleri sadece süs bitkisi olarak düşünmek yerine, sağlığımıza direk yararı olan rahat nefes almamızı sağlayan, akciğerlerimizi temizleyen yardımcılarımız olarak görmemiz uygun olacaktır.

Benzen, Formaldehid ve Trikloretilen yeni evlerde bolca bulunan zararlı gazlardır. Yeni yapılan evlerin zemininde genelde sentetik halı, duvarlarında plastik boya, pek çok yapıştırıcı, cila vb. gibi inşaat malzemesi kullanılmaktadır. Bu maddelerin hepsi, evin içerisine zehirli gazlar salmaktadır.

Enerji tasarrufu amaçlı olarak, yeni evlerde daha iyi izolasyon uygulanmakta, camlardan dışarı have çıkamamakta, içeri de hava girememektedir. İzolasyon; para ve enerji tasarrufu sağlamakla birlikte zehirli gazların evin içerisinde hapsolmasına yol açmakta hava sirkülasyonuna engel olmaktadır. Hava sirkülasyonu’nun olmaması “hasta bina sendromu” olarak adlandırılan olumsuz koşullara yol açmaktadır. Eğer eviniz, hava alabilen, daha az yeni malzeme kullanılmış, nispeten eski bir binada yer alıyorsa, bu sendromun etkileri sizin için daha az olacaktır. Fakat, tüm havayı hapseden, temiz hava girmeyen bir evde yaşıyor, temiz havanın kısıtlı olduğu bir ofiste çalışıyorsanız, havanızı temizlemek için salon çiçekleri olarak adlandırdığımız kapalı ortamlarda yetiştirilen çiçeklerden yararlanabilirsiniz.

Zehirli(Havayı kirleten) maddeZehirli madde'nin kaynağıHavayı temizleyen çiçek çeşidi
BenzenMürekkep, yağ, boya, plastik, kauçuk lastik, boya, deterjan, gaz, ilaçlar, sigara dumanı, sentetik fiberlerDuvar sarmaşığı, Dracaena marginata, Janet Craig bitkisi, Warneckei, Kasımpatı, Gerbera Daisy, Barış çiçeği
Formaldehidİzolasyon köpükleri, kontrplak, baskılanmış ahşap ürünleri, alışveriş poşetleri, parafinli kağıt, ateş söndürücü, ev zeminde kullanılan yapıştırıcı ve birleştiriciler, sigara dumanı, doğal gazAçelya, Philodendron, Örümcek çiçeği, Golden Pothos bitkisi, Bamboo palmiyesi, Mısır bitkisi, Kasımpatı, Paşa kılıcı
TrikloretilenMetallerden yağ çıkaran ürünler; baskı mürekkepleri, boyalar, vernik, cila, her türlü yapıştırıcıGerbera Daisy, Kasımpatı, Barış çiçeği, Warneckei, Dracaena marginata

NASA bilim adamları yaptıkları çalışmalarda 2 yıl boyunca 19 farklı bitki çeşidini izledi. İzlenen bitkilerden sadece Kasımpatı ve Garbera Daisies adlı bitkiler çiçek açan türdendi. Özellikle tatil veya özel günlerde evlerimize renk getirsin diye tercih edilen bu bitkiler, ev içinde çok fazla tutulmamakta, çiçekler söndükleri  anda ise ev dışına çıkartılmakta ve atılmaktadırlar.

NASA tarafından incelenen bitkilerin çoğu, ev içinde tüm yıl boyunca duran, sadece yazları dışarı çıkartılabilen bitki çeşitlerindendir. Bu bitkilerden bir tanesi, iyileştirici özelliği nedeniyle çoğu insanın mutfak camına yakın yerde beslediği Sukulent adıyla bilinen Aloe Vera’dır. Bu bitkinin iç dokusunun, yanık, tahriş gibi deri yüzeyindeki deformasyonlara iyi geldiği bilinmektedir.

İncelenen ev bitkilerinden çoğunun anavatanı, güneş ışığını büyük ağaçların yaprakları arasından süzülmüş olarak alabildikleri tropik ormanlardır. Bu bitkiler loş ışıkta bile fotosentez yapabilme özelliğine sahip olduklarından, yılın her mevsimi sürekli olarak havayı temizlemektedirler.

Toprak ve kök yapısı da hava temizleme miktarını belirleyen önemli faktörlerdendir. Toprak içinde yaşayan mikroorganizmalar havadaki zehirli maddeleri absorbe edebilmektedir. Bu organizmalar besin olarak zararlı maddeleri kullanabildiklerinden havayla toprağın direk temas etmesi önemlidir. Bu sebeple, toprak üzerine düşen yaprakların rutin olarak kaldırılması gereklidir.

En iyi etki ise, bir fan aracılığı ile oda havasının toprağa doğru itilmesi durumunda alınabilecektir. Fan kullanılmasa bile toprak havayla temas ettiği koşulda görevini yapacaktır.

NASA çalışmalarına göre, 15-18 adet iyi şekilli ve 12-18 cm çapında saksılarda yetişen ev çiçeğinin kullanılması en iyi etkiyi yaratacaktır. Bu bitkiler geliştikçe, görevlerini daha iyi yapacaklardır.

 

2 yorum “Havayı temizleyen ev çiçekleri

  1. Good luck with your semester! I loved going into the schools too! My favorite one was where I also got to do my student teaching In Bryan. Miss those days :(Thanks for the idea for the pillows – much easier than sewing zippers in all the tih#tFigm!in&e39; Texas Aggie Class of '97

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>