Mandevilla çiçeği

Mandevilla Atatürk Çiçeği gibi değişik bir çiçek türü yetiştirmek isteyenler için ideal bir seçimdir. Mandevilla uzun yıllar yaşamını sürdürebilecek dayanıklı bir bit çeşididir. Öte yandan, bazı ihtiyaçlarına dikkat etmek gerekir. Örneğin Mandevilla’nın yetiştirildiği ortamda hava sıcaklığı 5 derecenin altına düşerse özel koruma önlemleri almak gerekecektir.

Mandevilla’ nın anavatanı Amerika’ dır. Birkaç türün ortak adı olan Mandevilla evinizin bahçesinde yetiştirebileceğiniz çok uyumlu bir bitkidir. İri çiçekli, kimi zaman kokulu, sıcağa dayanabilen türlerdir. Türlerine göre sarmaşık, tırmanıcı olarak büyüyen mandevilla’ nın yaprakları koyu yeşil, çiçekleri ise beyaz, pembe, kırmızı renkte boru şeklindedir. Çiçeklerinin iç kısmı ise sarı renktedir. Çiçekleri Mayıs ayının başından açmaya başlar ve Ekim’ e kadar devam eder.

Konum Seçimi

Mandevilla yetiştirmeden önce karar verilmesi gereken en önemli konu nerede yetiştirileceğidir. Öncelikle, güneş alan bir ortam seçilmesine dikkat edilmelidir. Yer seçimi konusu çok önemlidir. Yeterince güneş almayan bir ortamda mandevilla yetiştirilmeye karar verilirse, çiçek cılız olacak ve birkaç soluk çiçek dışında çiçek açmayacaktır.

Mandevilla toprağının çok özel olması gerekmemekle birlikte, drenajı iyi yapılan ve organik maddelerce zengin bir toprak olması uygun olacaktır. En iyi toprak çeşidi tabii ki humuslu toprak olacaktır. Bu çiçek çeşidi, drenajı iyi olan toprakları sevse bile aşırı kuru toprakları uzun süreli olarak tolere edemez. Bu sebeple, mandevilla’nın su kaynaklarına kolay erişilebilir bir ortamda yetiştirilmesi uygun olacaktır.

Çiçeğe sağlanacak destek

Mandevilla’nın ihtiyaç duyduğu önemli şeylerden birisi de bitkiye iyi bir destek verilmesidir. Bitkinin desteklenmesi çeşitli şekillerde olabilir. En iyisi ise, asma şeklinde üstten iple bağlanmasıdır. Böylelikle çiçeğin aşağı doğru sarkması önlenmiş olacak ve yukarı doğru çiçeklerin açılması sağlanmış olacaktır.
Çiçeğin yetiştirileceği yer seçildikten sonra, ikinci aşama seçilen yerin çiçeğin yetiştirilmesi için hazırlanmasıdır. Hazırlama işlemi için toprağın iyice işlenmesi ve gübre ile harmanlanması gerekmektedir. Toprak ekim için uygun hale getirildikten sonra, mandevillanın muhafaza kapının genişliğinin 2 katı büyüklüğünde bir çukur açmak gerekir. Yüksekliği ise çiçek boyu kadar olmalıdır. Çiçeği çukura yerleştirmeden evvel muhafaza kabıyla çukurda denenerek genişlik ve yüksekliğin tam geldiği test edilmelidir. Yükseklik uygunsa, çiçeğiniz toprağa ekime hazır demektir.

Mandevilla Dikimi

Mandevilla’nın toprağa yerleştirilmesinden evvel öncelikle muhafaza kabından çıkartılması gerekmektedir. Muhafaza kabından çıkartılması için 2 yöntem olmakla birlikte, en iyisi kabın yırtılmasıdır.
Muhafaza kabı yırtıldıktan sonra, çiçeği çıkartın ve çiçek köklerine parmaklarınızla temas edin ve değişik yönlere doğru dağılmalarını sağlayın. Böylelikle, köklerin muhafaza kabı şeklinde değil, dışarıya doğru ve farklı yönlerde daha sağlıklı olarak büyümesi sağlanmış olacaktır.

Çiçek topraktaki çukura yerleştirildikten sonra, çıkartılmış su ve toprak doldurularak kökün sabitlenmesi sağlanmalıdır. Ardından, çiçek için destek sağlayabilirsiniz. Destek sağlanmaması veya olan desteğin kaldırılması makul gibi görünmekle birlikte, destek çiçek için şarttır. Destek kaldırılırsa, ileriki zamanlarda, çiçek gelişirken sorunlar ortaya çıkacak ve tekrar destek eklemek gerekecektir.

Çiçek için destek sağlandıktan sonra, çiçek kökünün toprakta yeterli derinlikte sabitlendiğinden emin olunmalıdır. En az 5-6 cm derinliğe ekilmeyen bir mandevilla, ağırlığı nedeniyle yana yatabilir. Bu sebeple, toprakta iyice sabitlendiğinden emin olunmalıdır.

Su İhtiyacı

Mandevilla sulamaya düzenli olarak ihtiyaç duyan bir bitkidir. Mandevilla haftada 2-3 cm suya ihtiyaç duyar ve çiçeğinizin yeterli suyu temin ettiğini kontrol için gerekli izleme yapılmalıdır. Suyun da toprak altında 4-5 cm derinliğe ulaştığına da emin olunmalıdır.

Gübre

Mandevilla çok miktarda fosfora ihtiyaç duyar. Kullandığınız gübrenin yeterli fosforu ihtiva edip etmediğini bilmiyormusunuz? Formülüne bakmak yeterli olacaktır. Formülündeki rakamlardan ne kadar fosfor ihtiva ettiği anlaşılabilir. Organik gübre kullanmayı tercih ederseniz yeterli destek besinlerini 2 haftada bir eklemeyi unutmayın. Hangi çeşit gübre kullanırsanız kullanın, yeterince su ile beslediğinize emin olmalısınız.

Budanması

Mandevilla budanıp, kesilmeyi seven bir çiçek çeşididir. Mandevilla’nın budanması daha fazla büyümesini sağlayacaktır. Bunun için yaprak sabına kadar kesme işlemi yapılması yeterli olacaktır. Böylelikle, çiçek gövdesinden daha fazla dal gelişmesi sağlanmış olacaktır.

Mandevilla’yı uzun ömürlü yetiştirilmeye uygun bir ortamda yetiştiriyorsanız, gövdenin yarısından sonbahar aylarında budanması uygun olacaktır.
Mandevilla’yı uzun ömürlü olarak değil de iklim koşullarına bağlı olarak senelik bir çiçek olarak yetiştiriyorsanız, yarısından kesmenize gerek yoktur ve saksıda yetiştirmeniz uygun olacaktır.

Salon çiçeği olarak Mandevilla

Bu çiçeğin saksıda yetiştirilmesinin avantajları vardır. Birinci olarak, hem bahçenizde hem de evinzde salon çiçeği olarak yetiştirmeniz mümkün olacaktır. İkinci olarak, saksı içerisinde yetiştirilmesi durumunda, toprakta yetiştirilenlerden farklı olarak bahçede herhangi bir yere taşınması mümkün hale gelecektir.
Bu çiçeğin saksıda yetiştirilmesi durumunda, erken ilkbahar (Mart sonu, Nisan) aylarında elim yapılması gerekir. Saksının çiçeğin içinde bulunduğu muhafaza kabından bir boy büyük olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, drenaj deiliğini de ihtiva etmelidir.

Saksı seçimi yapıldıktan sonraki aşama ise, saksının steril hale getirilmesidir. Saksı yeni bile olsa bu aşama atlanmamalıdır. Saksının temizlenmesi, hastalık ve zararlılardan korunmasına yardımcı olacaktır. Saksıyı steril hale getirmek için öncelikle, sıcak ve sabunlu su ile yıkanmalıdır. İyice temizlendikten sonra bir bezle silinmeli ve temiz bir suyla durulanmalıdır. Saksının direk güneş altında bırakılarak tamamıyla kuruması sağlanmalıdır.
Saksının tamamıyla temizlendiğinden emin olunduktan sonra yukarıda belirtildiği şekilde dikim işlemi gerçekleştirilmelidir.

Çiçeğin kapalı ortamda yetiştirilmesine karar verilmesi durumunda, direk güneş ışığı alan bir köşeye yerleştirilmesi ve 18-29 santigrat dereceleri arasında havaya sahip bir ortamda bulunduğundan emin olunmalıdır. Mandevilla çok fazla suya ihtiyaç duymakla birlikte, sonbahar ve kış aylarında sadece toprak tamamıyla kuruduğunda sulama yapılması uygun olacaktır.
.mandevilla Mandevilla kapalı ortamlarda yetiştirilirken dikkat edilecek diğer bir husus ise, havanın nem düzeyidir. Mandevilla esas itibariyla tropik bir çiçek çeşidi olduğundan, sık sık nemlendirme yapılması ve saksının üzerinde bulunduğu kabın su içerisinde bulundurulması gerekli nemi sağlayacaktır.

Mandevilla kapalı ortamda yetiştirilirse, zararlılar için dikkatlice rutin olarak kontrol edilmesi uygun olacaktır.
Mandevilla çiçeğinizi arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz, topraktan çıkartarak tekrar başka toprağa ekilmesi zor olacağından, en iyisi bir dalın kesilmesi ve nemli bir ortama ekilmesi olacaktır. Bu orta büyüklükteki mandevilla kısa sürede büyüyecek ve birkaç hafta içerisinde yeni bir mandevilla çiçeğiniz olacaktır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>