Salon çiçekleri ve faydaları

Hepimiz salon çiçeklerinin faydaları konusunda aşağı yukarı fikir sahibiyizdir. Bu yazımızda biraz özetleyerek bu faydaları somutlaştırmak istedik.

İnsanlar ezelden beri yaşam standartlarını yükseltmek ister. Bir insanın yaşam kalitesini yükseltmenin en kolay yolu ise yaşam sürdüğü çevrenin kalitesini yükseltmektir. Bitki ve çiçekler yaşadığımız çevreyi geliştirme konusunda hayati öneme sahiptir. Bu sebeple, yaşadığımız apartman daireleri, müstakil evler, köy evlerinin içerisinde çiçek yetiştirmek hayati öneme sahiptir. Ev çiçekleri, diğer adıyla salon çiçekleri evde saksılarda veya uygun ortam bulunan başka zeminde ve evin içerisinde yetişen çiçeklere denilmektedir. Salon çiçekleri hem güzellikleri hem de sağlığımıza yaptıkları katkılar nedeniyle evlerimizin ayrılmaz parçalarıdır.

Philodendron hastatum
Philodendron hastatum

Salon çiçeklerinin faydalarını anlamak için çevre mühendisi veya Greenpeace üyesi olmaya gerek yok. Ev içerisinde bitki ve çiçek yetiştirmenin estetikten çok daha fazla yararları vardır. Salon çiçekleri hem içerisinde yaşadığımız binaları hem de bizim sağlıklarımızı olumlu etkiler. Çiçekler yaşadığımız, çalıştığımız, dinlendiğimiz ortamlara huzur verir. Yaşanan ortamda çiçeklerin bulunması ortamı sadece yeşilleştirmekle   kalmayacak, aynı zamanda, akıl, vücut ve ev arasında pozitif etkileşime katkı sağlayacaktır.

Pek çok çeşit salon çiçeği vardır ve daha önce evde yetiştirilebilecek salon çiçekleri ve havayı temizleyen ev çiçekleri yazılarımda bu çeşitlerden bahsetmiştik. Ev çiçeklerinin bazısı balkonda, bazısı salonda, bazısı ise balkon gibi başka ortamlar için daha uygundur. Bulundukları ortam farklı olmasına karşın hepsinin ortak özelliği aynı faydaları sağlamalarıdır. Aşağıda ev, balkon veya ofislerimizde çiçek ve bitki yetiştirmenin faydalarını bulabilirsiniz.

Çiçekler soluduğumuz hava kalitesini artırır.

Havayı temizleyen salon çiçekleri yazımızda da bahsettiğimiz üzere, bilim adamları kapalı alanlarda çiçek yetiştirmenin hava kalitesini yükselttiğinde hemfikirdirler. Çiçekler, hasta bina sendromu olarak adlandırılan hastalıkla mücadelede çiçeklerin güçlü bir ilaç olduğunda ortak görüş belirtiyorlar. Hasta bina sendromu hastalığının ana sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, hava kalitesinin düşüklüğü, arkaplanda yer alan uğultu, bağrışma, yüksek ses gibi rahatsızlık verici gürültüler, nem oranının sağlıksız düzeylerde olması, ve ışık düzeyinin rahatsızlık vermesi ana sebepler olarak görülmektedir. Geniş alanlı yüzeylerde, yüksek oranlı zehirli gazların havaya karışması ve havadaki nem oranını artırmasına çare olarak salon çiçekleri kullanılabilir. Salon çiçekleri havadaki karbondioksit, nitrojendioksit, ve benzen gibi zararlı maddeleri emerek, havayı arındırır, nem oranını ayarlar ve hava sıcaklığını düşürür. Havadaki yüksek nem ve düşük karbondioksit oranları nedeniyle, hava sıcaklığı evlerimizde çiçeklerle düşebilecektir.

Çiçekler evlerdeki sesi emerek sessiz bir ortama olanak sağlar.

Eskiden beri gürültülü otoban kenarlarına bitkiler dikilmek suretiyle ses düzeyi düşürülmektedir. Son araştırmalar evlerimizdeki çiçeklerin de aynı şekilde rahatsız edici gürültü düzeyini düşürebildiklerini göstermektedir. Çiçekler ve yaprakları rahatsızlık verici gürültüyü emer, yansıtır ve dağıtarak, ev içerisinde yaşayan sakinlerin daha sessiz bir ortamda yaşamalarına olanak sağlar. Yüksek frekanslı gürültüyü emebilmek üzere bazı bitki çeşitleri daha uygundur.

Çiçekler, kendimizi iyi hissetmemizi sağlayarak stresi düşürür.

Pek çok araştırma göstermiştir ki, yaşadığımız ortamlardaki yeşil bitkiler, kendimizi iyi hissetmemizi sağlamaktadır. Pek çoğumuz içgüdüsel olarak biliyoruz ki, çiçekli ortamlarda bulunmak bizi rahatlatır ve çevremizle daha iyi iletişim kurmamızı sağlar. Çevremizde yeşil bitkiler bulunduğunda daha az stres yaşama eğilimindeyizdir. Bulunduğumuz bina daha sessiz, rahatlatıcı ve daha ilginç gelir. Hastanelerdeki hastalar binada çiçek varsa, kendilerini daha iyi hisseder. Hastaların hastalıklarını atlatma sürelerine yardımcı olurlar. Çiçeklerin bu sebeple, duygularımız, hissettiklerimiz ve bazen de vücudumuz için iyileştirici etkisi vardır.

Çiçekler konsantrasyonu artırır.

Çiçeklerin insanların konsantrasyonu düzeyini artırdığı bulunmuştur. Araştırmacılar iş yerleri ya da okullarda çiçek bulunması durumunda öğrenci veya çalışanların konsantrasyon düzeylerinde artış tespit etmişlerdir. Bulunulan çevrede bitki ve çiçek bulunması durumunda, gürültü, ne, ışık gibi rahatsızlık verici faktörler azalmakta, dolayısıyla konsantrasyon seviyesi yükselmektedir. İşyerinde çalışanların daha çok konsantre olması durumunda verimlilikleri de artmaktadır. Ev çiçekleri aynı zamanda sınıflarda öğrencilerin konuyu daha iyi anlamalarını da sağlamaktadır. Dolayısıyla, ev çiçekleri, ofis çiçekleri gibi kapalı alanda yetişen tüm bitkiler tüm alanlarda verimliliği artırmaktadır.

Görüntü ve imajda iyileşme sağlar.

Çiçekler dekorasyon amaçlı kullanılır. Çiçek açan veya açmayan tüm bitkiler, bulundukları ortama estetik katar. Salon çiçekleri bu sebeple evlerimizi güzelleştirsin diye uzun zamandır kullanılır. Masa üstü, sehpa, pencere, köşe başları, kapı yanı gibi stratejik yerlere yerleştirilerek, evin ve odanın görünümü iyileştirilmeye çalışılır. Pek çok bitki ve çiçeğin bulunduğu bir ev herkese daha pahalı ve çekici gelmektedir. İş ortamında, yapılan işin imajını yükselterek, müşteriler üzerinde olumlu etki yaratmaktadırlar.

Çiçekler uykuyu iyileştirir.

Bazı çiçekler, gece boyunca oksijen salgılamakta olduklarından, uykumuzun kalitesi yükseltir ve uykusuzluk yaşanmasını engelleyebilir. Bu sebeple yatak odalarınızda çiçek bulundurmanız gece boyunca oksijen sağlayacak ve uykusuzluk çekmemenize yardım edecektir.

Salon çiçeklerinin pek çok faydası vardır. Dekoratif kullanımdan duygusal iyileşme ve psikolojik faydalara kadar saymakla bitmez. Öte yandan, bazı çiçek çeşitleri, diğerlerinden etki olarak daha yararlıdır. Bazıları size daha fazla yarar sunacaktır. Öte yandan, her salon, balkon ve ofis çiçeğinin kapalı ortamlarda bulunan insanlar için mutlaka bir yararı vardır. Bulunduğunuz ortamda ne kadar çiçek bulunması gerektiğine iyi karar verilmelidir. Aşırı fazla çiçek yetiştirilmesi durumunda yarardan çok zarar da getirebilir. Ayrıca, çiçek çeşidine ve türüne göre hangisini yetiştireceğinize iyi karar vermelisiniz. Farklı çiçeklerin farklı ihtiyaçları vardır. Hava sıcaklığı, iklim, gübre, ışık, su ihtiyaçları tüm çiçekler için farklı farklıdır. Bilginizi artırmak için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>