Salon çiçekleri ve kediler bir arada yaşayabilir mi?

Salon çiçekleri kapalı ortamlara renk, oksijen ve ambiyans katan ev dekorasyonlarının vazgeçilmez parçalarındandır. Öte yandan, evinizde salon çiçeği ile birlikte kediniz de varsa, biraz sorun var demektir. Kediler de renkli güzel salon çiçeklerini en az bizim kadar sever ilgilerini esirgemezler.  Salon çiçeklerimizi kedilerden koruma yöntemlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Kediler neden çiçek ve bitkilerle beslenir?

Kediler et yiyici ise, neden bazıları bazen salata yemeyi tercih ederler? Küçük öğünler şeklinde bitki ve çimen yemek kediler için normaldir. Kedilerin yaklaşık üçte biri sebze ve yeşillik yerler. Kedilerin yeşillik yemesinin bazı sebepleri vardır.

Birincisi, kedilerin oyun oynamayı sevmesidir. Ses çıkartan sağa sola dönen yapraklar kedi için oynanacak oyuncak gibi olabilir ve özellikle kedi oyun modundaysa çok keyifli vakit geçirebilir. Bazı kediler ise, bitki ve çiçek parçalarının yenmesi durumunda sahibinin ilgisini çekeceğini öğrenmiştir. Kedi yavruları ise, tıpkı bebeklerin ağzına gelen her türlü maddeyi emzik gibi emmeleri gibi bitki parçalarını ağızlarında emmeyi severler. Öte yandan, kedilerin neden bitkileri yemeyi sevdikleri hala muammadır. Midelerindeki sindirime yardımcı olması için olabilir. Sadece et türü yemekler yemeleri durumunda açıkta kalan sebzelerden elde edecekleri gıda ihtiyacını karşılamak için de olabilir. Fakat, kedilerin hangi sebepten arada sıra yeşillik yediği ile ilgili gerçek bir araştırma hala yoktur.

Çiçeklerin kediler tarafından yenmesi çoğu zaman sorun olmaz, fakat çiçeklerin büyük bölümünün zehirli madde ihtiva etmesi ve zehirli olmamasına karşın bünyelerindeki zararlılarının kedinin vücuduna da geçebilecek olması nedeniyle salon çiçeklerimizin kedilerimiz tarafından yenme durumuna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kedilerin çiçeklerle beslenmesi durumunda ortaya çıkabilecek diğer problemler

Bir kedi, plastik bant, elektrik teli, ip gibi pek çok maddeyi ısırabilir ve yutabilir. Bu durumda kedinin sağlığı açısından zararlı durumlar ortaya çıkabilir. Kedilerin çiçeklerimizi yemesini önleyecek tavsiyelerin uygulanması durumunda ortaya çıkabilecek zararlı maddelerin yutulması durumunun da önüne geçilebilecektir.

Kompulsif bozukluk

salon çiçekleri ve kediGıda olmayan pamuk, bez, bitki, çiçek sapı, yaprağı gibi kedi açısından besleyici özelliği olmayan maddelerin sıklıkla yenmesi kompulsif bozukluğa işaret ediyor olabilir. Siyam ve burma türleri gibi doğu kedileri özellikle bu problemle karşılaşabilir. Kompulsif bozukluk düzeltilmesi zor olan bir hastalıktır ve bir veteriner eşliğinde hareket edilmelidir.

Ne yapılmamalı

Çiçeğinizi yiyen kedinizi cezalandırmayın. Siz yanında olmadığınızda çiçekleri yemeye devam edecek olan kediniz için böyle yapılması sonuç getirmeyecektir. Hatta tam tersi etki gösterecek ve size karşı saldırgan bir tavır sergileyebilecektir.

Salon çiçeklerini kedilerden korumak

Kediler hiç aklınıza gelmeyecek yerlere sıçrayıp tırmanacak kadar çevik hayvanlardır. Zehirli bir çiçeği kedinin erişemeyeceği bir yere yerleştirdim artık güvendeyim demek çoğu zaman doğru olmaz. En iyisi zehirli çiçekleri evde hiç bulundurmamaktır ya da aşağıdaki önlemleri almaktır.

Kediler evimizdeki bitki ve çiçeklerle oynamayı severler. Çiçeklerimizle yaprakları düşene kadar oynamakla kalmaz, çiçekleri ısırabilir ve saplarına zarar verebilirler. Kediniz varsa evde çiçek yetiştirmek zor olabilir. Bazı kedi sahipleri, kedilerini o kadar sever ki çiçek yetiştirmekten vazgeçerler. Aslında hem çiçek hem de kedi aynı evde yaşayabilir, fakat bunun için bazı kurallar vardır.

Kedilerin hoşlanmadığı salon çiçekleri

Ev içerisinde kedilerin hoşlanmadığı çiçek yetiştirmek, güzel çiçeklerimizden kedileri uzaklaştırmanın en pratik yoludur. Kediler güçlü kokuları nedeniyle bazı çiçekleri sevmez. Bazı çiçekleri ise sadece öyle hissettiklerinden sevmezler.

Kedilerin sevmediği salon çiçeklerinden birkaç örnek aşağıda yer alıyor.

  • Rozmarin yüksek aromatik tadı nedeniyle kedilerin en sevmediği çiçek çeşitlerindendir. Kedilerce rahatsız edilmeden yetiştirilebilme özelliği dışında rozmarin yemeklerimizde güzel aromasıyla kullanılabilir ve evimizin de güzel kokmasını sağlayabilir.
  • Kaktüs ve gül de dikenleri nedeniyle kedilerin pek yakınlaşamayacağı türden çiçeklerdir.

Kedileri çiçeklerden nasıl uzak tutarız

Kedinizi salon çiçeklerinizden uzak tutmak için aşağıdaki tavsiyelere kulak vermekte fayda var. Çiçeklerin kötü kokmasını sağlayarak kedilerin uzak durması sağlanabilir. Çiçeğimizin yapraklarına kırmızı biber sürülmesi durumunda, kedi diline değer değmez kaçacaktır. Kediler turunçgillerin kokusundan da hiç hoşlanmaz. Çiçek saksısına portakal, limon, mandalina kabuklarını koyarsanız kediler çiçekten uzaklaşacaktır. Çiçek yapraklarına limon ve portakal suyunun sprey şeklinde sıkılması da diğer bir seçenektir.

Çiçeklerin toprağının kedi kumu olarak kullanılması da bir başka sıkıntıdır. Dikenli ve sert sapı olan çiçeklerin seçilmesi, kedilerin kum olarak çiçekleri tercih etmesinin önüne geçecektir. Çiçek toprağının taşlarla döşenmesi veya çevresine çit, büyük taşlar şeklinde engeller konulması da çiçek toprağının kum olarak kullanılmasını önleyecektir. Çiçek toprağının üzerine alüminyum folyo konulması da kedilerin uzak kalmasında işe yarayacaktır. Çiçek tabanının sıkı bir ağ veya hava girebilen başka bir madde  ile kapatılması da çiçek toprağının kedi kumu olarak kullanılmasını önleyecektir.

Kedileri hala uzak tutamıyorsanız çareler bitmedi.

Evinizde yeterli alan varsa, bir odayı  yada kapalı bir alanı sadece çiçek ve bitkilerinize ayırın ve kedileriniz bu alana giremesin.

Çiçeklerinizi şık bir kafes içerisinde yetiştirin, böylelikle kediler giremesin.

Kediniz çiçeklerle oynamayı seviyorsa, ona yardımcı olabilirsiniz.  Kediniz çiçek ve bitkiyi kemirmeyi seviyorsa, onun için özel olarak kedi nanesi yetiştirebilirsiniz. Evdeki küçük saksılarda bu bitki yetiştirilebilir. Kediler ayrıca kediotunu da uyku getirici özelliğinden dolayı severler. Pek çok kedi çeşidi bu iki bitki türünü çok sever, fakat yine de fazladan evde çimen yetiştirip bulundurmak da çare olabilir. Bu bitkiler kedilerinizin sevdiği tipte olacağından, diğer salon çiçeklerinizi korumak için bu bitkileri evinizde bulundurabilirsiniz.

Özet

Kedilerin neden çiçek yediği hala bir muamma ve bununla ilgili yapılabilecek birkaç öneri bu yazımızın konusuydu. Özetleyecek olursak, salon çiçeklerinizi kedilerden korumak için genel önlemler şöyle özetlenebilir:

  • Çiçeklerinizi yerden yüksekte yetiştirin. Mümkünse duvara asın.
  • Pet malzemeleri satan sitelerden kedi kovar spreyler alıp saksı çevresine sıkabilirsiniz.
  • Saksı çevresini yapışkan koli bandıyla kaplayabilirsiniz. Kediler yapışan şeylerden nefret eder.
  • Saksı toprağının üstüne çakıl taşları koyarsanız eşelemesini önlemiş olursunuz.
  • Saksının dış tarafına acı biber sürebilirsiniz.
  • Bir kaba bol ve gür yeşillikli çimen koyup onu çiğnemesini sağlayabilirsiniz.
  • Kedi nanesi, kedi otu alarak ilgisini dağıtabilirsiniz.
  • Canı sıkılınca çiçeklere saldırmaması için evinize ilgisini çekecek oyuncaklar koyun. Mesela boş karton kutu, koli, yün yumağı bu oyuncak çeşitleridir.

 

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>